26. Juna 2025.

Top Gear testirao Neveru R: “Ovo je tehnološka prekretnica”

Top Gear je testirao hiperautomobil Rimac Neveru R i sve njegove karakteristike, uključujući 2107 KS te postizanje 300 km/h za čak 3.5 sekunde brže od Bugattija Chirona Super Sporta.

Novinar je imao priliku testirati prototip Nevere R koju je opisao kao “standardni Neverin grand touring etos koje je promijenjen u nešto sličnije Ferrariju Specialeu ili Porscheu GT3 RS, hiperautomobil koji prkosi zakonima fizike i tržišta”.

Tokom testiranja fokusirao se na ključne karakteristike, kako kaže, “najmoćnijeg automobila na svijetu”.

Posebno je bio impresioniran čvrstoćom samog automobila:

“Ovo je najčvršći automobil koji sam ikad vozio, iako je od karbonskih vlakana, osjeća se kao isklesan od kamena ili nečeg sličnog. Njegova torzijska krutost iznosi nevjerojatnih 70.000 Nm po stepenu, što je na nivou brzih automobila.

To mu omogućuje nevjerovatno sofisticirano vješanje, amortizaciju i kontrolu odbijanja, pa automobil zadržava tipičan McLarenov osjećaj čvrstoće uz zapanjujuću podatnost vješanja. Rezultat je predivan, vožnja je čvrsta, ali uglađena, nešto što bih volio da svi brzi automobili postignu. Malo ih to uspijeva kao ovaj.

Nisu ga dizajnirali samo za brzinu u ravnoj liniji, već su uložili ogromnu količinu ljubavi i pažnje u to da i upravljivost i šasija budu na vrhunskom nivou. Automobil nije zasjenjen ni svojom brutalnom snagom. Upravljanje je precizno i oštro već pri najmanjem upravljanjem volana. To je lekcija iz inženjerske izvrsnosti.”

S ovakvim performansama postavlja se pitanje kome je automobil namijenjen. Novinar pojašnjava:

“Kupci ovog automobila ne biraju jedan hiperautomobil, oni već posjeduju desetke superautomobila, jahtu, mlaznjake, možda i vlastiti svemirski program. Oni traže nešto novo, iskustvo koje ne postoji ni u jednom drugom vozilu.

Nevera R nije samo impresivan po performansama, već i po dosljednosti, dolazi iz firme osnovane 2009. godine od strane 21-godišnjaka, danas vodeće u razvoju i proizvodnji naprednih baterijskih sistema za najveće svjetske proizvođače. To je nevjerojatno postignuće. Bez obzira na mišljenje o električnim vozilima ili hiperautomobilima – ovo je tehnološka prekretnic”, prenosi Index.

Index.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare