"Svi smo mi Kinezi" - BIGportal.ba
Svijet Vijesti

“Svi smo mi Kinezi”

Bivši tajvanski predsjednik Ma Jing-džu dao je ton svom istorijskom 12-dnevnom putovanju u Kinu pozivajući na mirnije odnose između Tajpeja i Pekinga.

On je takođe ukazao na zajedničko poreklo ta dva naroda.

“Svi smo mi Kinezi”, izjavio je Ma u utorak u Nanđingu, gde je govorio ispred mauzoleja Sun Iet-sen. – Ljudi sa obe strane Tajvanskog moreuza su Kinezi i oboje su potomci Jan i Žutih careva – dodao je on.

Ma je postao prvi aktuelni ili bivši šef tajvanske vlade koji je posetio kopno kada je njegov avion stigao u ponedeljak popodne u Šangaj. On putuje usred pojačanih tenzija sa Kinom, koja je prošle godine pojačala vojne vežbe u Tajvanskom moreuzu i obećala da će se ponovo ujediniti sa ostrvom, silom ako bude potrebno.

Tajvanska vladajuća Demokratska progresivna partija (DPP) kritikovala je Ma-inov put u Kinu – napominjući da je to došlo samo nekoliko dana nakon što je Kina othrvala Honduras, jedan od retkih saveznika ostrva na vlasti – i optužila njegovu opozicionu stranku Kuomintang (KMT) da stoji uz “kineske komuniste”, preneo je RT.

B92.

Danas objavljeno

Pretukao šestomjesečnu bebu i suprugu

Vanja A

Iran: Trebaju nam ruski Suhoji

Vanja A

Orban: Molio sam se da u Turskoj ne pobijedi onaj soroševac, to je važno i za Srbiju

Vanja A

Ostavite komentar