1. Maja 2024.

Sve što bi trebalo da znate o novoj Pandi

Priča o Fiatu Pandi je počela 1980. prvim modelom koji je dizajnirao Đorđeto Đuđaro. Za četrdeset četiri godine karijere i tri generacije, mala Panda je prodata u skoro 8 miliona primeraka. To je do danas najprodavaniji model u Italiji. I nije gotovo, budući da će aktuelna generacija, koja datira iz 2012. godine, ostati u Fiatovom katalogu do 2030. godine, ali pod imenom Pandina. Biće dostupna od leta.

Model koji će stoga preuzeti ime Panda je potpuno novi model zasnovan na platformi Stellantis Smart Car, koju je inaugurisao najnoviji Citroen C3. Izvedena iz platforme CMP na kojoj su zasnovani Opel Corsa i Peugeot 208, ova struktura prvobitno dizajnirana za tržišta u razvoju (Južna Amerika, Indija…) u velikoj meri je modifikovana kako bi ispunila evropske standarde u pogledu testova sudara i očekivanja kupaca sa Starog kontinenta. Takođe je morala da se prilagodi evropskim propisima GSR 2, nametnutim za sva nova vozila koja će se prodavati od 7. jula 2024. godine.

Ideja o potpuno novoj Pandi nije nova. Tako je na Salonu automobila u Ženevi 2019. Fiat, koji je tada slavio 120 godina postojanja, predstavio Centoventi (120 na italijanskom), koncept malog električnog gradskog automobila koji je izgledao kao da najavljuje dizajn buduće Pande. Prilično dobro prihvaćen u široj javnosti, ovaj sajamski model je ipak ostao u formi modela. U to vreme, Fiat nije bio prioritet u okviru FCA (za razliku od Jeepa) i nije imao investicije neophodne da zameni tako kultni i ključni model za brend. Pogotovo što torinski proizvođač nije imao pri ruci multipogonsku platformu.

Početkom 2021. godine, spajanje PSA i FCA, koje je izrodilo giganta zvanog Stellantis, promenilo je karte. Italijanski proizvođač se vratio u prioritete i pre svega ima pristup banci organa bivše francuske grupe PSA. Tačnije, Citroen, repozicioniran kao popularan brend u Stellantisu na isti način kao i Fiat. Ovaj drugi stoga napušta projekat Centoventi i menja svoj pristup svojoj budućoj Pandi. Italijan će preuzeti novu platformu Smart Car i biće globalni model.

Brend, koji je već dobro uspostavljen van Evrope (posebno u Brazilu), razmatra samo globalne modele, koji bi mogli da se sklapaju i prodaju na različitim kontinentima nakon nekoliko manjih adaptacija u zavisnosti od zemlje. Promena pravca koja je praćena dolaskom Fransoe Leboana na čelo Fiatovog dizajna. Ovaj Francuz, povučen iz Renaulta gde je bio zadužen za novi R5, ima prvu misiju rada na zameni za Pandu. Izvori kažu da su tada na stolu bila dva projekta: svestrani gradski automobil tipa Uno-Punto i još jedan koji evocira Pandu iz 1980. godine, koji je na kraju izabran.

Prema prvim ekskluzivnim ilustracijama, čini se da je ovaj projekat prilično dobro ispunio specifikacije. Tehnički rođak Citroena C3, Panda od šoferšajbne do zadnjeg stakla ima iste elemente, uključujući vrata i bočne stubove, sa nekoliko nijansi razlike u odnosu na C3. Dizajnerov posao je stoga bio da unese Fiatovu notu kako bi se Panda razlikovala od C3. Da bi to uradio, uspeo je da poveća broj podsećanja na prvu Pandu iz 1980. godine, ali i da integriše nekoliko nagoveštaja Lingota, istorijske Fiatove industrijske zgrade u Torinu.

Mnogo veći od Pande iz 1980. (nešto više od 4 metra duga u odnosu na tadašnjih 3,39 m), ali i širi i viši, novi model, koji će biti samo u verziji sa petoro vrata, ističe se opštom siluetom. Stoga nalazimo prilično kubičan profil, kao i horizontalnu haubu i vrlo vertikalnu rešetku. Ako Fiat odustane od velikih plastičnih zaštita koje su okruživale karoseriju prve generacije, mali podsetnik je prisustvo prednjeg i zadnjeg branika, uglađenih i blago istaknutih, kao i natpis „Panda” koji krasi donji deo vrata. Svetlosni potpis, kvadratni napred i vertikalni pozadi, još je jedna evokacija originalne Pande, kao i uglađena vrata prtljažnika.

Ako je Panda iz 1980. inspirisala onu iz 2024, Lingoto je takođe prisutan u dizajnu gradskog automobila. Najvidljivija aluzija je velika rešetka koja integriše optičke jedinice i koja svojom dekoracijom u stilu piksela jasno podseća na prozore ogromne zgrade u Torinu. Stilisti će umnožiti elemente ovalnog oblika, geometrijsku figuru koja direktno evocira probnu stazu postavljenu na vrhu zgrade.

Predstavljen na marginama poslednjeg sajma automobila u Ženevi krajem februara 2024. godine, koncept City Car daje prvu predstavu o unutrašnjosti buduće Pande. Znamo da će serijska verzija usvojiti prilično rafiniranu ovalnu instrument tablu, sa kompaktnim (ali ne ovalnim) volanom i centralnim ekranom u stilu tableta. Prema rečima Olivijea Fransoe, šefa Fiata, ideja je da se obezbedi „zabava sa funkcijom“, odnosno zadovoljstvo i funkcionalnost. Kao i njegov rođak Citroen C3, Italijan će se osloboditi suvišnog kako bi ponudio samo najnužnije, kako bi zadržao niske cene. Ideja je da se uklone suvišni delovi uz smanjenje zagađujućih materijala (legure, hrom, koža,…) kako bi se favorizovali izdržljivi, reciklirani i reciklirani materijali.

Dizajnirana od početka da bude multienergetska iliti multipogonska, platforma Smart Car omogućava novoj Pandi da ponudi termičke, mikro-hibridne i čisto električne motore. Nije iznenađujuće da će Panda koristiti identičnu paletu motora iz Citroena C3. Na ulaznom nivou, naći ćemo trocilindrični turbo-benzinac 1.2 PureTech sa 100 KS (sa razvodnim lancem), povezan sa šestostepenim manuelnim menjačem. U verziji blagog hibrida sa sa automatskim menjačem e-DCS6 i snagom od 100 KS, ova jedinica dobija doprinos male električne jedinice od 21 kW integrisane direktno u menjač. Konačno, čisto električna, Fiat Panda e će koristiti električni motor od 113 KS povezan sa LFP (litijum-gvožđe-fosfatnom) baterijom od 44 kWh koja bi trebalo da mu omogući da cilja na 320 km autonomije. Verzija Eco će upotpuniti trenutni katalog 2025. godine sa motorom od oko 80 KS i baterijom od oko 30-35 kWh (domet od 200 km).

Stoga će opseg biti sledeći:

  • 3-cilindrični2 PureTech 100 KS, 6-stepeni manuelni menjač;
  • 3-cilindrični2 PureTech hybrid od 100 KS sa automatskim menjačem e-DCS6;
  • Električni od 113 KS sa LFP baterijom od 44 kWh.

Panda će se proizvoditi u fabrici Stellantisa i države Srbije u Kragujevcu (koja će proizvoditi i Citroen C3), a biće predstavljena 11. jula. Knjiga narudžbi bi trebalo da se otvori odmah, a prve isporuke su zakazane za jesen ove godine. Fiat se obavezuje da mali Italijan teži atraktivnim cenama. Stoga bi trebalo da bude cenovno u rangu C3. Tako bi, u suštini, ulaznica trebalo da ostane ispod 15.000 evra. Što se tiče Pande e, trebalo bi da počne od oko 23.000 evra, dok bi verzija Eco, koja se očekuje 2025. godine, trebalo da košta manje od 20.000 evra. Treba imati na umu da Fiat Pandu zamišlja kao porodicu proizvoda, koja će u Evropi uključivati i kompaktni krosover koji će, logično biti rođak Citroena C3 Aircrossa i Opela Frontere. Njegova komercijalizacija se očekuje 2025. godine.

AutoRepublika.com

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare