Kako kažu iz Gradske uprave, sve divlje deponije, koje budu formirane od strane građana treba da budu prijavljene.
“Nadležno odjeljenje reaguje odmah i uklanja deponije”, kazali su oni te dodali da se često radi i o neovlaštenom odlaganju otpada, što se takođe pravovremeno rješava.
“Grad izdvaja značajna sredstva na rješavanju i uklanjanju nepropisno odloženog otpada”, naveli su oni.
Dodaju da se u većini slučajeva nepropisno odlaganje otpada vrši na istim lokacijama.
“Rad službenika Odsjeka komunalne policije na održavanju javne higijene vrši se kontinuirano 24 sata dnevno”, istakli su oni.
Što se tiče prijava građana za nepropisno odlaganje otpada, kako kažu, one su u daleko manjem broju od redovnih komunalno-inspekcijskih nadzora vezano za održavanje javne higijene grada.
Kako je za “Nezavisne novine” potvrdio Srđan Trivundža, član Savjeta MZ Nova Varoš, potrebna je bolja komunikacija sa građanima i češći odvoz kabastog otpada.
“Činjenica je da građani nisu informisani o terminima odvoza krupnog otpada i iz tog razloga nesvjesno formiraju divlje deponije”, pojasnio je on.
Građani u nekim sezonama, kako kaže, imaju veću potrebu za odlaganjem krupnog otpada.
“Smatram da je potrebno pratiti ritam života naših sugrađana i prilagođavati se njihovim potrebama. Mislim da nikome neće biti načinjena šteta ukoliko vozilo za odvoz krupnog otpada napravi krug po gradu i ne zatekne nijednu divlju deponiju”, zaključio je Trivundža.
David Ponorac, predsjednik Savjeta MZ Priječani, poručio je da mještani ove MZ imaju problema sa divljom deponijom, a da je najveći problem što se odbacuje i kabasti otpad.
“Potrebno je da se u Priječanima, ali i u drugim MZ, riješi problem deponije i uredi odvoz kabastog otpada na drugi način”, zaključio je Ponorac.
Milana Mišić, predsjednica Savjeta MZ Lauš 1, takođe je potvrdila da u navedenom naselju postoji problem divlje deponije uz Novo groblje.
“Tu se ne mijenja stanje, nadležni izađu na teren očiste i postave žutu traku, ali se otpad ponovo odbacuje na istoj lokaciji, i tako ukrug”, kazala je ona te dodala da se odbacuje i kabasti otpad.
“Potrebno je kameru postaviti”, zaključila je ona.
Kako kaže Dejan Štrbac, član Savjeta MZ Debeljaci, najveći problem kabastog otpada u ovom naselju je kod katoličkog groblja.
“U zadnjih pola godine imamo problem sa kabastim otpadom prije silosa kod željezničke stanice, gdje se svakodnevno stvaraju ogromne količine otpada”, rekao je on te dodao da bi bilo dobro da se postave veliki kontejneri za takvu vrstu otpada.
Da banjalučko naselje Ada ima iste probleme, kazali su iz Savjeta ove MZ.
“Divlje deponije se nalaze na nekoliko lokacija: Veseli brijeg, kod ‘Energopetrola’ i 5. prigradski put”, kazali su oni.
Dodaju da bi trebalo kupiti krupni otpad bar četiri puta godišnje na više lokacija.
Nezavisne novine