Kada plaćate Google Wallet uslugom i kada telefonom dodirujete terminal za plaćanje, moraćete prethodno svaki put da otključate telefon
Poslednjih dana, pojedini korisnici Google Wallet usluge su primetili da se od njih traži da svaki put za postupak plaćanja na terminalu, kada telefonom dodiruju uređaj za naplatu tj terminal, moraju prethodno da otključaju svoj Android telefon, bez obzira na iznos transakcije.
U nekim zemljama ne morate da otključavate uređaj za „manje iznose plaćanja“. Na primer, postoji prag od 25 evra u Belgiji, 30 evra u Francuskoj ili 50 evra u Nemačkoj. Zavisi od zemlje i banke, dok „možete da izvršite samo ograničen broj transakcija dok je uređaj zaključan, pre nego što telefon od vas zatraži da ga otključate“.
Google Wallet pojačava bezbednost plaćanja
U SAD i drugim zemljama, otključavanje je potrebno za sve transakcije izuzev onima kojima rezervišete sredstva za plaćanje određenog iznosa, iako generalno Android nije tako rigorozan kao iOS. Na iPhone-u morate da potvrdite autentičnost svake pojedinačne sesije plaćanja, dok na Android telefonu trebate samo da otključate telefon kako bi prošlo Google Wallet plaćanje. Na primer, ako ste držali telefon otključanim da biste skenirali QR kod u supermarketu u aplikaciji, nećete morati ponovo da se autentifikujete kada dodirnete terminal da biste platili minut ili dva kasnije.
Otprilike, negde u februaru ove godine, u objavljenom članku koji se bavi podrškom za Google Wallet uslugu, dodato je obaveštenje: „Uskoro, vaša kreditna ili debitna kartica neće biti naplaćena prilikom kupovine u maloprodaji, osim ako nedavno niste koristili metod verifikacije, kao što je otisak prsta ili unos PIN-a. Pojedini korisnici će morati već sada da se verifikuju da bi izvršili uplatu. Ako se od vas traži da potvrdite da ste to vi, jednostavno dovršite korake za verifikaciju na svom uređaju da biste izvršili uplatu.”
Poslednjih dana evropski korisnici su počeli da primećuju ovu promenu. Svaka transakcija, bez obzira na iznos, zahteva otključavanje. Ovo je verovatno neminovni sigurnosni međukorak i svakako je sračunat radi vaše veće sigurnosti. Bolje je imati dodatni postupak i korak za potvrdu autorizacije, nego posle žaliti zbog neplaniranog gubitka sredstava. Međutim, ljudi smatraju da je ovaj dodatni bezbednosni korak suvišan, te da smeta i usporava čitavu proceduru plaćanja i da će zahtevati neko vreme dok se korisnici ne naviknu, izveštava 9to5google.
Benchmark.rs