29. Marta 2025.

Svake godine dobije otkrije se kod 500 Srba: Bolest ima nespecifične simptome 

U Srbiji svake godine dijagnozu multiplog mijeloma dobije oko 500 građana a, čak 40 odsto su mlađi od 65 godina.

Multipli mijelom je drugi po redu rak krvi po učestalosti, a i u Srbiji se sve češće dijagnostifikuje.

Snežana Doder, predsednica Udruženja pacijenata obolelih od multiplog mijeloma suočila se sa ovom bolešću i skreće pažnju na značaj ranog otkrivanja i lečenja.

Kako je navela, najveći problem je dugo traganje za dijagnozom, jer bolest ima nespecifične simptome.

“Od jedan do šest meseci najveći broj pacijenata ragaju za dijagnozom. Nažalost neki i do dve, tri godine, jer nisu specifični simptiomi. Čak 68 pacijenata je prijavilo bol u kostima kao neki najčešći simptom, ali to je već poodmakla faza. Dešava se da bubrezi otkazuju, neki zamor, blaga anemija”, rekla je Doder u emisiji 150 minuta.

Ona je istakla da postoji još dosta prostora da se dijagnostika unapredi i da ljudi ranije saznaju za bolest.
 

“Kao i svaki hematološki malignitet ne smatra se izlečivim, ali se smenjuju periodi remisije i relapsa”, navela je Doder i istakla da je jedna od poznatih metoda lečenja transplantacija matičnih ćelija.

“Klasična transplantacija matičnih ćelija kod mijeloma je autologa, znači sami sebi smo donori i ona je uglavnom uspešna i uvodi u neku trajniju remisiju. Lekari se trude da svakog pacijenta koji je podoban, znači mlađi i bez drugih komorbiditeta da uvedu u transplantaciju”, navela je predsednica Udruženja pacijenata obolelih od multiplog mijeloma.

Udruženje se trudi da poveća svest o bolesti, a takođe i da skrenu pažnju da se lekovi i za ovo, ali i druga hematološka oboljenja stave na listu koje pokriva zdravstveno osiguranje.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest


0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare