Etiopska vlada je proglasila vanredno stanje nakon višednevnih sukoba između vojske i lokalne milicije Fano u regiji Amhara.
Borbe koje su početkom ove nedelje izbile u drugoj najvećoj regiji Etiopije brzo su prerasle u bezbednosnu krizu. Regionalna vlada Amhare zatražila je dodatnu pomoć od federalnih vlasti za uspostavljanje reda.
U saopštenju kancelarije premijera Abija Ahmeda, kojim je objavljeno vanredno stanje, nije rečeno odnosi li se samo na Amharu ili na celu zemlju.
“Potrebno je proglasiti vanredno stanje jer je postalo teško kontrolisati situaciju redovnim pravnim sistemom”, stoji u saopštenju.
Vode se intenzivne borbe blizu univerziteta
Deklaracija daje vladi ovlašćenja zabrane javnih okupljanja, hapšenja bez naloga i uvođenja policijskog časa. Fano je bio ključni saveznik vojske (ENDF) tokom dvogodišnjeg građanskog rata u susednoj regiji Tigraj, koji je završio u novembru, ali se odnos pogoršao zbog napora federalnih vlasti da oslabe regionalne paravojne formacije.
Dva stanovnika grada Gondara u Amhari rekla su u petak da su se dan ranije vodile intenzivne borbe u blizini univerziteta.
“ENDF je prvo kontrolisao univerzitet, ali ih je Fano potisnuo. Pokušavali su da napreduju do središta grada, ali nisu mogli”, rekao je jedan stanovnik.
Drugi, ujedno i lokalni zvaničnik, rekao je pod uslovom anonimnosti da se vojska povukla sa univerziteta. Član Fanoa, koji je takođe hteo da ostane anoniman, rekao je da pripadnici milicije pokušavaju da opkole glavni grad Amhare Bahir Dar. Rekao je da su zauzeli Meravi, grad 30 km južno od Bahir Dara.
Otkazuju se letovi
Rojters nije mogao nezavisno da potvrdi njegove tvrdnje, a portparol ENDF-a nije odmah odgovorio na zahtev za komentar. Mobilni internet ostao je u prekidu u regiji, kažu stanovnici. Etiopijan erlajns otkazao je letove za tri od četiri aerodroma u Amhari u koje leti, rekao je portparol avio-kompanije.
Nasilni protesti izbili su širom Amhare u aprilu nakon što je Abij naredio da se bezbednosne snage iz 11 etiopskih regija integrišu u policiju ili nacionalnu vojsku.
Ljudi koji protestuju su rekli da je naredba trebalo da oslabi Amharu i učini je ranjivom na napade iz susednih regija.
Savezna vlada je to demantovala i rekla da je cilj bio osigurati nacionalno jedinstvo.
Etiopija je multietnička i multikonfesionalna zemlja. Većinu stanovništva čine pravoslavci, a 43,8 posto stanovništva pripada ovoj religiji.