Novak Đoković je na dva dana od najteže sezone u karijeri. Iako će na svakom od najvažnijih turnira biti favorit za titulu, nikada mu neće biti teže da svaki i osvoji.
“Mogu da osvojim Zlatni slem”, rekao je prije nekoliko dana da sa optimizmom ulazi u godinu u kojoj mu je cilj da pobijedi na sva četiri gren slem turnira i doda zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu.
I kada se svako od ovih takmičenja gleda pojedinačno, nema dileme da će najbolji teniser svih vremena imati najveće šanse da ga osvoji. Ali kada se gledaju kao cjelina, kao kompletan takmičarski kalendar, ostvariti tako nešto biće teže nego ikada.
Naravno, najveći problem je pozicija najvećeg događaja u svijetu sporta. Olimpijski teniski turnir počinje samo 12 dana poslije Vimbldona, igra se na šljaci Rolan Garosa. Dakle, ako bude igrao finale u Londonu, Nole će imati manje od dvije nedjelje da sa jedne ekstremne podloge pređe na drugu, da sa trave ode na šljaku, da posle najbržih igrališta ovlada onim najsporijima.
Dilema će biti da li posle Vimbldona uzeti nekoliko dana odmora pa trenirati na šljaci ili odmah odigrati neki turnir na njoj. Jer Noletu zemljani tereni nisu po ukusu, treba mu više vremena da se navikne na njih. Tako je bilo ove godine, mučio se skoro dva mjeseca prije nego što je ušao u vrhunsku formu. Jeste osvojio Rolan Garos, ali je prije toga trpio neuspjehe.
Ako se riješi da odmah odigra turnir, na primjer seriju 500 u Hamburgu, postoji opasnost da u olimpijski Pariz stigne umoran. Da ne govorimo koliko bi teško, pa čak i riskatno po zdravlje, bilo da jednog dana igra finale Vimbldona na travi a već za dan-dva startuje u Nemačkoj na šljaci.
Ako izabere predah, doći će na Garos bez ijednog meča a to bi bila veoma riskantna opcija.
Sa obzirom koliko su mu Olimpijske igre važne, možda postoji i dilema o preskakanju Vimbldona. U tom slučaju bi imao oko tri mjeseca igranja i treniranja na šljaci, dostigao bi optimalnu pripremljenost, ali sa obzirom da je rekao da želi Zlatni slem, ta kombinacija najvjerovatnije nije u opticaju.
I ranije su OI bile u nezgodnom terminu ali su se mnogo bolje kombinovale sa ostalim turnirima. U Pekingu, Riju i Tokiju su bile na betonu, na Novakovoj najboljoj podlozi. U Londonu su bile na travi, posle Vimbldona, tako da adaptacija nije bila neophodna.
Ne treba zaboraviti ni da odmah posle Igara počinje sezona na tvrdim podlogama, da se mastersi u Montrealu i Sinsinatiju nižu bez pauze. Naravno, Nole ne mora sve da odigra, ali je kalendar užasno nabijen. U roku od tri nedjelje beli karavan će proći sve tri najvažnije podloge – Vimbldon na travi se završava 14. jula, Olimpijada na šljaci počinje 27, a masters na betonu u Montrealu 6. avgusta.
A konkurencija će dogodine biti veoma jaka. Mladi lavovi, prije svih Karlos Alkaras i Janik Siner, brzo sazrijevaju, srednja generacija koju predvodi Danil Medvedev, takođe je opasna, a vraća se i Rafael Nadal.