Španski horor “Verónica” iz 2017. godine postao je kultni hit na Netflixu, a gledatelji ga opisuju kao toliko jeziv da ga, prema pričama, završi tek svaki stoti gledalac.
Film prati Veroniku koja otkriva da se demon prikačio za nju tokom seanse koju je održala sa prijateljima dok je koristila Ouija ploču. Nakon što je primijetila čudne natprirodne pojave, Veronica pokušava da se riješi demona, ali je dodatno uznemirena kada sazna da je tokom seanse predvidjela da će umrijeti za tri dana. Film je bio toliko uspješan da je iznjedrio prequel “Sister Death” koji je objavljen 2023. godine. Poput originalnog i ovaj nastavak je hvaljen zbog svojih horor elemenata, a kritičari su rekli da je režisera Paca Plazu etablirao kao “majstora španskog horor filma”.
Također se pojavio na raznim listama najboljih španskih filmova svih vremena.
Jedna od stvari koje su gledastelji smatrali toliko zastrašujućima kod Veronice je to što je navodno zasnovana na istinitoj priči. Film je inspirisan smrću Estefanije Gutiérrez Lázaro 1991. godine , Španjolke za koju se tvrdi da je patila od halucinacija i napadaja nakon što je izvela seansu sa svojim prijateljima kako bi kontaktirala jednog od njihovih momaka, koji je umro šest mjeseci ranije.
Estefanía je umrla u dobi od 17 godina nakon posljednjeg napada, iako tačan uzrok njene smrti navodno ostaje misterija. Dok film završava Veroničinom smrću, u Estefanijinom slučaju, ovo je bio samo početak paranormalne aktivnosti koju je porodica doživjela. Navodno su se predmeti sami pomicali, dok je Estefanijina majka izjavila da je čula vrisak svoje pokojne kćerke i smijeh starca.
Azra.ba