Važno je da je svi budemo oprezni i nema potrebe za panikom. Štab prati situaciju na terenu i imamo sve ažurirane podatke, rekao je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke nakon što je danas Štab za vanredne situacije proglasio vanrednu situaciju u 16 banjalučkih naselja koja su ugrožena usljed obilnih padavina.
Kako je dodao, Stanivuković nadležni prate situaciju s vodostajem rijeka i akumulacijom u te da nema razloga za paniku.
“Naš Štab za vanredne situacije kontinuirano prati stanje vodostaja u rijeci Vrbas, Vrbanji i akumulaciji Bočac. Pratimo i količinu padavina, a sve naše službe su na terenu i imamo ažurne podatke”, rekao je Stanivuković.
On je naglasio da se akumulacija u Bočcu puni većim protokom nego što se voda ispušta, ali da to ne predstavlja opasnost.
“Do 13 časova bilježili smo priliv od 370 kubika vode u jezero, dok je ispuštanje iznosilo 220 kubika. Mediji su pogrešno interpretirali da će Bočac “pustiti” veliku količinu vode, ali to nije tačno. Planirano je postepeno povećanje ispuštanja za 20 kubika, što ne može izazvati probleme”, objasnio je Stanivuković.
Prema njegovim riječima, situacija je pod kontrolom, a prognoze su povoljne.
“Hidrometeorološki zavod najavljuje smanjenje padavina u popodnevnim satima, a od večeras do sutra ujutru očekuje se potpuni prestanak kiše. To će nam omogućiti dodatnu stabilizaciju”, rekao je Stanivuković.
On je istakao da su sve gradske službe u pripravnosti i da su formirani punktovi za smještaj ugroženih građana u slučaju potrebe.
“Naša Civilna zaštita, vatrogasci, Dom zdravlja i Centar za socijalni rad spremni su za djelovanje. Ako neko ne može da dođe do kuće ili mu je potrebna pomoć, obezbijedili smo prihvatne centre i hranu”, dodao je Stanivuković.
Na pitanje novinara o dugoročnim rješenjima za problem izlivanja vode na kritičnim tačkama, gradonačelnik je odgovorio da su nadležnosti podijeljene između lokalne i republičke vlasti.
“Nasipi i vodotoci su u nadležnosti “Voda Srpske”. Grad Banjaluka redovno čisti potoke i riječne tokove, ali voda neprestano nanosi mulj i nanose, što otežava održavanje. U nekim dijelovima nasipi nisu završeni, a to je posao republičkih institucija. Mi ćemo svakako uraditi svoj dio posla, ali je neophodna i njihova intervencija”, naglasio je on.
Govoreći o klizištima, Stanivuković je potvrdio da su evidentirana neka manja pomjeranja tla, ali da su službe na terenu.
Za kraj, je istakao da su službe u stalnoj komunikaciji sa stručnjacima i nadležnim institucijama te da je situacija pod kontrolom.
“Razumijem strah građana, ali nema razloga za paniku. Stanje je stabilno i vjerujemo da ćemo u narednim danima uspješno prevazići ovu situaciju”, zaključio je Stanivuković.