Stabilizuje se situacija kada je riječ o vodostaju rijeka na području Banjaluke.
Mještani banjalučkog naselja Česma koje su ugrožavali i Vrbanja i Vrbas kažu za “Nezavisne” da je jutros situacija mirnija i da se voda povlači. Isto svjedoče i mještani banjalučkog naselja Lazarevo.
Noć je protekla mirno, poziva od građana nisu imali, a dežurne ekipe su bile na terenu cijelu noć, rekao je za RTRS Petar Čanković iz banjalučkog Odsjeka za poslove Civilne zaštite.
Nivo Vrbasa u Delibašinom selu i u Bočcu je u stagnaciji. Nivo rijeke Vrbanje je u konstantnom opadanju.
U Banjaluci vanredna situacija proglašena je u 16 naselja.
Zaplavljena su domaćinstva, a voda je prodrla u objekte u poslovnoj zoni Ramići.
Most u Trnu pušten je u saobraćaj. Rijeke Vrbas i Bosna su u opadanju i nema potrebe za širenjem panike, ali ni prostora za opuštanje, istakao je sinoć, direktor Republičke uprave civilne zaštite Boris Trninić.

Stanje na poplavljenom području Gradiške jutros je povoljnije nego juče.
Saobraćaj na većini puteva u Potkozarju je uspostavljen ali je više od 50 kuća i dalje poplavljeno.
Sava je u porastu ali grad nije ugrožen, saopštio je Štab za vanredne situacije Gradiška.

Na području opštine Srbac proglašena je vanredna situacija zbog opasnosti od ugrožavanja ljudi i materijalnih dobara usljed obilnih padavina i poplava koje su zahvatile ovu lokalnu zajednicu.
Stanje vanredne situacije proglasio je sinoć načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, a odluka je donesena na sjednici Štaba za vanredne situacije, na kojoj je konstatovano da je zaplavljeno najmanje 80 kuća na području ove opštine, od čega je voda ušla u nekoliko domaćinstava.
“Najugroženija područja su sela Lilić i Kukulje, zatim Prijebljezi, Bajinci, Razboj i dio Martinca a kritična situacija je i na kanalu Ljevčanica u Dugom Polju gdje su mještani izuzetno angažovani na postavljanju vreća sa pijeskom i izgradnji privremenog nasipa”, rekao je Dragosavljević.
On je istakao da su ipak zabilježeni određeni pomaci, naročito kada su u pitanju bujični vodotokovi koji su pravili ogromne probleme u slivu rječica Lepenica i Povelič, te lokalnom i magistralnom putu Srbac-Derventa, gdje je situacija pod kontrolom.
“U dosadašnjoj fazi odbrane od poplava bili smo veoma angažovani i pružili pomoć svim građanima koji su iskazali potrebu po bilo kom osnovu. Oformili smo ekipe koje će dežurati cijelu noć na najugroženijim lokacijama i pratićemo stanje na terenu kako bi sve prošlo sa što manje posljedica”, istakao je Dragosavljević.
Načelnik Štaba za vanredne situacije Milutin Kojić rekao je da je zabilježen trend opadanja Vrbasa na hidrološkoj stanici u Delibašinom selu što daje nadu da bi se tokom vikenda moglo poboljšati stanje na ugroženim područjima.
U dostavljanju pomoći mještanima angažovan je tim za spasavanje koji djeluje pri Teritorijalnoj vatrogasnoj jedinici Srbac, a dio pomoći u vidu pitke vode, hrane i higijenskih sredstava obezbijedio je Crveni krst Srbac.
Zabrinutost izaziva podatak da je u stalnom porastu vodostaj Save kod Srpca koji je sinoć iznosio 806 centimetara što je za 54 centimetra manje od kote proglašenja redovnih mjera odbrane od poplava.
Nivo Save raste u prosjeku od četiri do pet centimetara po satu i ukoliko se taj trend nastavi tokom vikenda bi mogla biti proglašena redovna mjera i zaplavljen jedan broj domaćinstava na potezu od Srbac Sela do Kobaša, prenosi Srna.