Prošla su dva mjeseca od katastrofalnih poplava koje su zadesile Jablanicu, Konjic, Fojnicu, Kiseljak, Kreševo i u kojima su poginule 22 osobe. Od katastrofe je prošao 61 dan, a tužilaštva u Bosni i Hercegovini nisu se pokazala na visini zadatka.
Smrt 22 osobe je nacionalna tragedija, ali dva mjeseca istraga koje vodi kantonalno tužilaštvo nisu rezultirale hapšenjima ili pritvaranjima, a odgovori na novinarske upite se ponavljaju i ne odaju utisak da se istrazi pristupa ozbiljno. i da se zaista traže odgovorni.
Ovo je simptomatično i za činjenicu da nema dovoljno političkog pritiska da se rasvetli priča o nelegalnom kamenolomu kod Jablanice, koji je pokrenuo klizište u kojem je poginulo 19 ljudi, i da se utvrde odgovornosti.
Iz Tužilaštva HNK, čak i kada odgovaraju na upite medija, iznova daju izjave o istrazi koja je “u toku”.
„Povodom Vašeg upita, možemo potvrditi da tužilački tim, koji je formiran povodom tragedije koja se dogodila na području opština Jablanica i Konjic, u saradnji sa policijskim istražiteljima intenzivno sprovodi istražne radnje, o čemu smo mi su već obavijestili javnost. Po nalogu tužitelja obavljene su i obdukcije tijela, a pod nadzorom Tužiteljstva HNŽ/K, policijski istražitelji oduzeli su poslovnu dokumentaciju. Ministarstva gospodarstva HNŽ-a, koji se odnosi na kompaniju ‘Sani’ doo Jablanica, u čijem sastavu je navodno i spomenuto Kamenolo, izuzeta je i određena poslovna dokumentacija kompanije Sani’ doo Jablanica i u toku je njihova analiza od strane tužitelja Ured nastavlja rad na ovom slučaju”, navedeno je u prošlosedmičnom odgovoru na upit Klix.ba.
Odgovor na upit koji je upućen 12. novembra bio je isti: “Po nalogu tužioca obavljene su obdukcije tijela poginulih i dostavljeni pisani nalazi obdukcija. Takođe, po nalogu suda , a pod nadzorom Tužiteljstva HNK, policijski istražitelji su od Ministarstva gospodarstva HNK oduzeli poslovnu dokumentaciju koja se odnosi na kompaniju Sani doo Jablanica, u čijem sastavu se navodno nalazi i spomenuti kamenolom”.
Dakle, dva mjeseca nisu bila dovoljna da Tužiteljstvo HNK identifikuje barem jednu osobu za koju postoji dovoljno osnovana sumnja da bi mogla biti privedena.
Činjenica je i da iako je riječ o jednoj od najvećih poslijeratnih tragedija u Bosni i Hercegovini i da je javnost bila izuzetno uznemirena, tužilaštva nisu pokazala dovoljno društvene odgovornosti da redovno informišu javnost, ali nisu bila ni dovoljno sposobna da identifikovati potencijalnog krivca u roku od 61 dana.
Dok se u HNK provode istrage, u Srednjobosanskom kantonu istraga je na još nižem nivou. Na upit portala Klix.ba odgovoreno je da su otvorena tri predmeta, ali da izvještaji ovlaštenih lica još nisu dostavljeni Tužilaštvu SBK.
„Povodom Vašeg upita, obavještavamo Vas da je ovo Tužilaštvo podnijelo tri predmeta u vezi sa smrću tri osobe u poplavama koje su se dogodile 4. novembra 2024. godine. mjesta na kojima su pronađena tijela beživotnih tijela i to dva u mjestu Gojevići, opština Fojnica i jedno beživotno tijelo u mjestu Dusina, opština Fojnica, te da da preduzme sve druge mjere i radnje u cilju rasvjetljavanja okolnosti smrti te tri osobe i da na osnovu prikupljenih obavještenja i dokaza dostavi izvještaj o preduzetim mjerama i radnjama, Tužilaštvo će odlučiti o dalji tok postupka“, navodi se u odgovoru Tužilaštva SBK.
Dakle, jedno tužilaštvo već mjesec dana ponavlja iste stvari u odgovorima na novinarske upite, dok drugo tužilaštvo nije ni dobilo izvještaje da može odlučiti da li će istraga uopšte biti pokrenuta.
Tužilaštva moraju preuzeti odgovornost za svoj rad, informisati javnost, a smrt 22 sugrađana ne smije ostati fusnota u priči o neefikasnom radu pravosudnih organa i nefunkcionalnosti sistema.
Klix.ba