Od čia semenki do pečuraka, razne namirnice su dobile titulu superhrane zahvaljujući svom izuzetnom nutritivnom profilu. Ali, šta je zapravo superhrana?
Termin “superhrana” postao je popularan pre skoro 15 godina i za razliku od drugih trendova u ishrani, ideja o superhrani je opstala. Iako ne postoji naučna definicija superhrane, stručnjaci se slažu da se taj termin generalno primenjuje na grupu hrane koja sadrži impresivan rezime hranljivih materija u odnosu na kalorije.
“Iako mislim da se reč ‘superhrana’ previše koristi i uglavnom je marketinški termin, postoje određene namirnice koje su izuzetno bogate hranljivim materijama koje pružaju visoku koncentraciju vitamina, minerala, antioksidanata ili drugih korisnih jedinjenja koja utiču na zdravlje”, kaže Džoana Kac, dijetetičar, a piše Jahulajf. Iz tog razloga, ova jela su povezane sa brojnim prednostima za oči, srce, mozak, creva, kožu, kosu i zdravlje imuniteta: “Govorimo o hrani koja nudi velike nutritivne vrednosti u malom pakovanju”, objašnjava dijetetičar Džuli Lihtman.
Ipak, treba imati u vidu da ova hrana nije lek: “Dok su određene namirnice bogate hranljivim materijama i pružaju ciljane zdravstvene beneficije, nijedna hrana ne može zadovoljiti sve zdravstvene potrebe. Optimalno zdravlje se oslanja na sinergiju između različitih hranljivih materija i grupa hrane, što znači da je konzumiranje raznovrsne hrane od suštinskog značaja”, pojašnjava Kac.
Superhrana koja su odobrili nutricionisti
Tamno lisnato, zeleno povrće je oličenje superhrane – ima malo kalorija, a odličan je izvor esencijalnih hranljivih materija, uključujući cink, gvožđe, magnezijum, kalcijum folat i vitamin C. Ne treba zanemariti bobičasto voće jer se izdvajaju od ostalih vrsta voća po relativno niskom sadržaju šećera i kalorija i visokoj koncentraciji vitamina, minerala, vlakana i antioksidanata. Brokoli, karfiol, kelj, kupus se takođe preporučuju, jer iako se razlikuju u nutritivnom sadržaju, ova porodica povrća poznata je po tome što je bogata biljnim jedinjenjima sa antikancerogenim efektima.
Listi se priključuju orasi i semenke, jer pored vlakana i vitamina, bogati su antioksidativnim jedinjenjima i mastima koja su dobra za srce. Nutricionisti savetuju da bi u ishranu trebalo uključiti lososa, jaja, mahunarke, ali i avokado:
“Zdrave masti i vitamin A koji se nalaze u avokadu, pomažu da koža bude glatka i zdrava. Avokado je pun vlakana, što utiče u održavanju pravilnog varenja, a vitamin E koji se takođe nalazi u avokadu utiče na zdravije starenje i štiti od oštećenja očiju povezanih sa starenjem”, objašnjava Ejmi Margulis, dijetetičar.
RTbalkan.