Slabljenje baterije, nekompatibilnost sa drugim gedžetima i problemi u funckionisanju aplikacija su tek deo onoga što može prouzrokovati neblagovremeno ažuriranje softvera. Međutim, ima i drugih, dramatičnijih posledica, o kojima stručnjaci za sajber bezbednost neprekidno upozoravaju.
Tehnologije ne samo da ne stoje u mestu, već se razvijaju brzinom svetlosti. Stoga diveloperi malo-malo lansiraju novo ažuriranje softvera. Međutim, mnogi korisnici mobilnih telefona (i tableta) ne doživavaju ažuriranje kao nešto što je neophodno uređaju da bi funkcionisao, ne shvatajući da time uređaju nanose mnogo štete.
Rizik za bezbednost podataka
Bezbednost ličnih podataka je jedan od najvažnijih razloga zbog čega je važno redovno ažurirati softver. Sajber-kriminalci dosta vremena provode pronalazeći “rupe” u sistemu, a kada ih nađu, preko njih napadaju uređaje i u njih ubacuju viruse i druge zlonamerne programe. Softversko ažuriranje te “rupe” praktično zatvara, čime onemogućava hakere u njihovim štetnim aktivnostima.
Lošije performanse uređaja
Telefon ili tablet sa zastarelim softverskim rešenjem teško da može da odgovori na sve upite (i očekivanja) korisnika. Blagovremenim ažuriranjem operativnog sistema postiže se i povećanje efikasnosti uređaja i poboljšanje njegovih performansi, zahvaljujući čemu on brže odgovara na zahteve, kvalitetnije obrađuje ulazne informacije i daje bolje povratne informacije korisniku.
Kraći životni vek baterije
Zastareli softver ne samo da ne daje zadovoljavajuće rezultate, već i dodatno opterećuje procesor uređaja, što posledično utiče i na potrošnju baterije. Naravno, negativno. Ažuriranjem sistema se u većini slučajeva dodaju i različiti moduli za optimizaciju potrošnje baterije, čime se pozitivno doprinosi i njenom veku trajanja. Dakle, ako želite da vam baterija traje duže – ažurirajte softver.
Organičenja u radu aplikacija
Na kraju krajeva, redovnim ažuriranjem softvera osiguravate i pravilan rad svih aplikacija koje imate instalirane na telefonu. Obično proizvođači aplikacija, različitih servisa i pomoćnih gedžeta zahtevaju određenu verziju softvera kako bi radile u punom kapacitetu, dok na zastareloj verziji operativnog sistema često koče ili uopšte ne rade, prenosi ruski portal TekInsajder.
RTbalkan.