23. Novembra 2024.

Šta BiH dobija time da postane dio SEPA?

Crna Gora je postala dio Jedinstvenog područja plaćanja u evrima (SEPA).

Koristi od ulaska u SEPA i izgradnje potrebne infrastrukture, uz postizanje interoperabilnosti sa platnim infrastrukturama EU, između ostalog, mjerljive su u vidu smanjenja naknada za prekogranična plaćanja, boljeg povezivanja sa dijasporom, smanjenja neformalnih novčanih tokova, privlačenja stranih investicija, te potencijalnog rasta tržišta kapitala.

Cilj je da se uspostavi jedinstven sistem platnog prometa.

Područje SEPA obuhvata 37 država, a to su sve članice EU, Island, Lihtenštajn, Norveška, Švajcarska, Monako, San Marino, Andora, Vatikan i sada i Crna Gora.

Kako je navedeno iz Centralne banke Crne Gore, uloženi su značajni napori na usklađivanju nacionalnog platnog prometa i važeće regulative sa standardima Evropske unije.

Ova država je postala prva zemlja zapadnog Balkana koja je pristupila SEPA geografskom području.

Početak pristupanja crnogorskih finansijskih institucija SEPA platnim šemama biće omogućen od aprila 2025. godine.

“Ovaj korak otvara ekonomske mogućnosti i donosi vidljive benefite za crnogorsko stanovništvo i privredu na ubrzanom putu Crne Gore ka članstvu u EU”, izjavila je Irena Radović, guvernerka Centralne banke Crne Gore.

Albanija, Sjeverna Makedonija i Crna Gora su predale zahtjeve za pridruživanje Jedinstvenom području plaćanja u evrima, dok je procedura za pristup Srbije u toku.

Provjerili smo dokle je u ovom procesu stigla Bosna i Hercegovina i zbog čega još nije predan zahtjev za pridruživanje.

Ove teme su se na sastanku prije nekoliko dana dotakli i Jasmina Selimović, guvernerka Centralne banke BiH, i Luiđi Soreka, ambasador EU u BiH, te je rečeno da je SEPA jedan od prioriteta Plana rasta za BiH.

CB BiH pokrenula je mehanizam koordinacije u kojem učestvuju entitetska ministarstva finansija, entitetske agencije za bankarstvo, te Udruženje banaka BiH.

Selimovićeva je rekla da je ova institucija ključna u procesu evropskih integracija, posebno kroz osiguranje makroekonomske stabilnosti i sprovođenje reformi u skladu s najboljim praksama EU.

“Uvođenje SEPA i TIPS standarda ne samo da će ubrzati i olakšati prekogranična plaćanja za građane i preduzeća u Bosni i Hercegovini, već će značajno unaprijediti finansijsku povezanost zemlje sa Evropskom unijom”,  naglasila je Selimovićeva.

Istakla je da je CB BiH već preduzela niz koraka ka usvajanju ovih sistema, čime će se osigurati efikasniji i sigurniji tokovi plaćanja.

Soreka je naveo da modernizacija platnih sistema igra ključnu ulogu u povećanju konkurentnosti ekonomije i privlačenju stranih investicija, te približavanju BiH standardima EU.

Prije dva mjeseca na sastanku u organizaciji Američke trgovačke komore u BiH, kojem su prisustvovali i predstavnici Vijeća investitora, Udruženja banaka BiH i Spoljnotrgovinske komore BiH, zatražene su hitne izmjene zastarjelih deviznih propisa, te je rečeno da se zbog tih ograničenja svakodnevno gube i značajne strane investicije.

nezavisne.com

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare