Kadetska košarkaška reprezentacija Srbije je osvojila Evrobasket! U velikom finalu u Gruziji “pala” je selekcija Litvanije rezultatom 99:86.
Kadetska reprezentacija Srbije ispisala je istoriju! Izabranici Stevana Mijovića savladali su u velikom finalu Litvaniju rezultatom 99:86 i tako došli do evropskog trona posle 18 godina.
Put do zlata bio je trnovit, ali je Srbija u pravom trenutku pokazala karakter i odigrala jedno od najboljih poluvremena u istoriji mlađih selekcija.
“Orlići” su u meč ušli furiozno i poveli 4:0, ali je Litvanija ubrzo preokrenula serijom 12:2. Prva četvrtina završena je vođstvom rivala 27:24, a do poluvremena je razlika porasla na deset poena (53:43).
Srbija je delovala nemoćno, ali ono pravo tek je sledilo.
Treća deonica donela je preokret za pamćenje – Simjanovski, Bjelica i Kusturica povukli su tim, odbrana je konačno zaigrala na vrhunskom nivou, a sredinom četvrtine stiglo se do egala (58:58).
Lukić je potom zakucavanjem doneo vođstvo i potpuno podigao ekipu, koja je iz minusa krenula ka preokretu.
U završnici, Srbija je kontrolisala ritam.
Miličić je ulaskom u seriju pogodaka odveo tim na +8 (90:82), a do kraja Litvanija nije uspela da se vrati.
Kada je semafor pokazao 99:86, slavlje je moglo da počne – Srbija je ponovo na krovu Evrope u kadetskoj konkurenciji!
U trijumfu nad Litvanijom najefikasniji je bio Petar Bjelica, koji je ubacio 25 poena, uz 9 skokova i 2 asistencije, i tako se nametnuo kao ključna figura finala. Nikola Kusturica je bio na ivici tripl-dabla sa 18 poena, 14 skokova i 8 asistencija, dok je Ognjen Simjanovski dodao 22 poena, 5 skokova i 6 asistencija.
Svoje minute odlično su iskoristili i Vaso Šaponjić i Luka Pavlović sa po 8 poena, kao i Lazar Miličić koji je ubacio isto toliko. Matija Lukić postigao je 5, a Luka Galić i Vuk Stepanović po 2 poena.
Kod Litvanije se istakao Gabrielius Buividas sa 26 poena, Lukas Šiškauskas je dodao 22, dok je Jokubas Kukta završio meč sa 10 poena.
Foto: FIBA
Izvor: B92