22. Aprila 2024.

Srbi bojkotovali referendum o smjeni gradonačelnika, u Zvečanu niko nije glasao

U četiri opštine na severu Kosova i Metohije vlasti u Prištini organizovale su referendum o smeni gradonačelnika albanske nacionalnosti. Na funkciju su došli uz podršku svega nekoliko procenata birača na izborima prošle godine koje su Srbi bojkotovali. I na današnjem glasanju Srbi su odlučili da ne učestvuju. Glasala su svega 253 građanina od 46.556 upisanih birača.

Petković: Lažni referendum predstavlja sliku Kurtijeve “demokratije”

Direktor Kancelarije za KiM Vlade Srbije Petar Petković saopštio je povodom održanog glasanja o smeni gradonačelnika u sve četiri opštine na severu KiM da, kako je naglasio, taj lažni referendum predstavlja sliku Kurtijeve ”demokratije”.

”Slika Kurtijeve ‘demokratije’ je današnji lažni referendum! Glasanje pod kamerama uz duge cevi, pred albanskim biračkim odborima, s praznim kutijama i praznim ulicama na severu – takve izbore ni Savet Evrope nije video!”, poručio je Petković na mreži Iks.

Srbi su, kako je istakao Petković, hteli da učestvuju u smeni lažne vlasti, ali nisu hteli da učestvuju u farsi.

”Srpsko jedinstvo je najveća brana Kurtijevom zulumu!”, istakao je Petar Petković.

Direktor Kancelarije za KiM je kasnije večeras u izjavi za javnost naveo da još jednom poziva “velikoalbanske ideologe u Prištini” da napuste svoj agresivni i rigdni politički kurs i da kroz dijalog, a to znači pre svega implementaciju obaveza koje se tiču Zajednice srpskih opština, daju šansu miru i stabilizaciji regiona.

Srpska lista: Završena farsa u organizaciji Kurtijevog režima

Srpska lista saopštila je večeras da je završena farsa u organizaciji režima Aljbina Kurtija na severu Kosova i Metohije, ističući da je Srpska lista bila duboko u pravu ”kada je pozvala srpski narod da ne učestvuje u ovom Kurtijevom igrokazu”.

Navode da je današnji dan pokazao više stvari koje se moraju uzeti u obzir u narednom periodu, pre svega od strane predstavnika međunarodne zajednice.

”Prva je da je Srpska lista bila duboko u pravu kada je pozvala srpski narod da ne učestvuje u ovom Kurtijevom igrokazu, jer je on od samog početka napravljen sa ciljem da ne uspe. Drugo, želimo da jasno ponovimo da smo bili više nego spremni da učestvujemo u ovom procesu kako bi videli leđa i smenili ove lažne gradonačelnike u našim opštinama, ali nismo želeli da igramo igre u režiji režima u Prištini kojima bi se obesmislio čitav proces i sprečila smena Kurtijevih pulena, a onda bi oni to predstavili kao nekakav legitimitet”, navode iz Srpske liste.

Treće, kako dodaju, današnji dan je pokazao kako izgleda demokratija pod Aljbinom Kurtijem, ”sa dugim cevima, specijalcima i oklopnim vozilima na biračkim mestima, kamerama koje snimaju birače i kako se oni izjašavaju, odbornicima u biračkim odborima, biračkim odborima bez Srba u njima i brz srpskog jezika na mnogim biračkim mestima”.

”Današnji dan je pokazao visok stepen jedinstva srpskog naroda koji je ostao dosledan sebi, ali i pružio dokaz da nisu Srpska lista i Srbija oni koji zastrašuju Srbe već Kurti i njegove ilegalne parapolicijske jedinice, što je za rezultat imalo prazne ulice na severu Kosova i Metohije danas”, poručili su iz Srpske liste.

CIK: Proces razrešenja predsednika u severnim opštinama nije uspeo

On je saopštio da je u Leposaviću glasalo 124 birača, u Zubinom Potoku 18 birača, u Zvečanu niko nije glasao, a u Severnoj Mitrovici ukupno je zabeleženo 111 glasova.

Šef Centralne izborne komisije Krešnik Radonići saopštio je da proces razrešenja predsednika u severnim opštinama nije uspeo, jer je izlaznost bila mala.

Iako direktno utiče na njihov život, Srbi na severu bojkotovali su današnji proces. Na preporuku i poziv Srpske liste, koja je prvobitno podržala peticiju građana za smenu predsednika.

Peticija je uspela, a da bi i smena uspela trebalo je da glasa 50 odsto plus jedan upisanih birača. Međutim, iz Srpske liste su ukazali da je više od 45.000 nerealan broj birača, jer je, uz torturu vlasti u Prištini, došlo do iseljavanja mnogih Srba sa severa.

Druga primedba je što se glasanje prati kamerama, mimo zakona i dosadašnje izborne prakse na Kosovu i Metohiji.

“Veliki problem je što su kutije za glasanje okrenute, ajde da kažem, naopačke – tako da kamere koje snimaju celu prostoriju bukvalno mogu da snime čoveka i kako glasa i za koga glasa”, rekao je Dušan Radaković iz “Demokratije na delu”.

Politikolog Ognjen Gogić ističe da su biračka mesta izgledala kao policijski punktovi na kojima čovek treba da da neku izjavu, da bude saslušan, pre nego da glasa i ostvari svoje demokratsko pravo.

Nakon izuzetno malog broja izašlih na birališta aktuelni predsednici opština albanske nacionalnosti ostaće na pozicijama još najmanje 12 meseci, jer njihov opoziv u tom periodu nije moguć.

Izabrani su prošle godine, uz podršku tek nekoliko procenata, uglavnom albanskih birača. Rukovode opštinama u kojima Srbi čine više od 95 odsto stanovništva.

Birališta obišli predstavnici međunarodne zajednice

Birališta su danas obilazili i predstavnici međunarodne zajednice.

“Nisam u poziciji da komentarišem ono što sam video, to će biti saopšteno kolektivno krajem dana. Važno je za nas da steknemo mišljenje o tome kako stvari stoje“, rekao je francuski ambasador u Prištini Olivije Gero.

I nakon današnjeg procesa Srbi na severu i vlada u Prištini ostaće na suprotnim stranama.

“To pre svega zavisi od ponašanja gradonačelnika.Oni ovo mogu da shvate kao novo ohrabrenje da se ponašaju kako što su se dosad ponašali, a to je da uopšte ne vode računa o interesima i stavovima lokalnog stanovništva nad kojim zapravo upravljaju u tim opštinama”, rekao je Gogić.

Institucionalna kriza od 2022. godine

Institucionalna kriza na severu traje od kraja 2022. godine. I pre toga Priština je krenula da na severu raspoređuje specijalne jedinice policije, Srbi su izašli iz svih tela pod patronatom vlade u Prištini.

Mimo njihove saglasnosti izabrani su Albanci za predsednike opština, došlo je do sukoba sa vojnicima Kfora, ali i do oružanog sukoba u kojem je bilo žrtava.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare