29. Juna 2023.

Spremaju se za “totalni rat Z”

Kineska vojska je dodala “totalni rat” kao jedan od scenarija koji se koriste za testiranje spremnosti savremenog naoružanja, piše “Saut Čajna morning post”.

“Totalni rat” označava sukob u kom države koriste sve raspoložive resurse kako bi pokušale da u njemu odnesu pobedu. Oni ne uključuju samo vojsku, već i civile i privredu, kao što se dogodilo tokom Drugog svetskog rata.

Tokom poslednje evaluacije ratnih brodova, kineska mornarica je scenario sudnjeg dana označila slovom “Z”, prenosi Raša tudej Balkan.

U Kini, procena performansi konvencionalnog naoružanja uključuje kompjuterske simulacije ratnih igara i testove na terenu. One se prevashodno fokusiraju na procenu sposobnosti naoružanja u kontekstu regionalnih sukoba, poput direktne intervencije dva ili više stranih nosača aviona u okolini Tajvana ili u Južnom kineskom moru.

Ali u planu Z “dolazi do sudara strateške snage uma. Regionalni sukob eskalira i postaje totalni rat”, naveo je tim pri Kineskoj narodnooslobodilačkoj armiji koji predvodi istraživač Fang Kanšin.

Fangova jedinica je, prema javno dostupnim informacijama, zadužena za testiranje najsavremenijeg i najmoćnijeg pomorskog oružja.

Fang i njegove kolege nisu imenovali ni jednu konkretnu državu kao protivnika, ali se iz njihovog članka koji su napisali za jedan stručni časopis može zaključiti da je reč o SAD. Oni su imenovani samo kao “plava alijansa”.

Postoji povećan rizik od vojnog sukoba između Kine i SAD, navodi hongkonški list.

“Ako bi potencijalni rat morao da stavim na skalu od jedan do 10, rekao bih da je trenutna situacija oko sedmice”, rekao je nekadašnji filipinski predsednik Rodrigo Duterte.

Sve više kineskih vojnih stručnjaka predlaže da se potencijalni rat “donese u američko dvorište”, ako ne bude moguće da se on izbegne.

Peking trenutno razvija neka od najsavremenijih oružja na svetu, poput supersoničnih raketa i nuklearnih torpeda koji mogu da probiju američke odbrambene sisteme, pokazuju javno dostupne informacije.

Ipak, ideja pripreme za totalni rat ne prestavlja standardni način razmišljanja u kineskoj vladi, navodi taj hongkonški list.

Hu Šinžin, nekadašnji urednik kineskog “Global tajmsa” i uticajna figura na društvenim mrežama, rekao je da većina zvaničnika u kineskoj vladi veruje da bi država trebalo da ostane staložena i da ne bi trebalo da bude “zastrašena u rat uništenja protiv SAD-a”.

“Ukoliko bi došlo do rata između Kine i SAD u kom bi strateški interesi obe strane bili jednako značajni, SAD bi u slučaju da to bude pitanje života i smrti lako mogle da mobilišu svoje resurse”, napisao je Hu u objavi na društvenoj mreži Veibo.

“U takvom scenariju, ne verujem da Kina ima šanse da pobedi”, dodao je on.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare