8. Jula 2024.

Španci preko Bahama čekirali kartu za Pariz

Košarkaška reprezentacija Španije treća je reprezentacija koje je preko kvalifikacija izborila plasman na Olimpijske igre u Parizu.

Crvena furija je u finalu turnira koji se igrao u Valensiji savladala nezgodan tim Bahama rezultatom 86:78.

Time su odbranili čast evropske košarke i slavili protiv tima čiju okosnicu čine tri NBA košarkaša Diandre Ejton, Erik Gordon i Badi Hild.

Španci su uspeli tako da odbrane domaći teren i iz Valensije trasiraju svoj put ka Parizu, gde će se takmičiti u grupi A zajedno sa Australijom, Grčkom i Kanadom.

Lorenco Braun je predvodio Špance do ove pobede i plasmana na Olimpijske igre sa 18 poena i četiri skoka, Vili Ernangomes je odigrao još jednu dobru utakmicu, posle sjajne partije protiv Finaca sada je Bahamima ubacio 15 poena uz sedam skokova. Dok je Santi Aldama utakmicu završio sa 12 poena i sedam skokova.

Kod reprezentacije Bahama Badi Hild je bio najefikasniji sa 19 poena (2/10 za tri), dabl-dabl učinak je imao Diandre Ejton sa 17 poena i 14 skokova, dok je Erik Gordon ubacio 15 poena.

Bahami su bolje otvorili ovo finale, gde su tokom prve četvrtine oni bili ti koji su imali rezultatsku prednost. Nije to vođstvo bilo veliko, u dva navrata je iznosilo tri poena razlike, tačnije nijedan tim nije imao prednost od dva poseda. Posle prvih deset minuta košarke na semoforu hale u Valensiji je stajalo 17:17.

Španci su posle boljeg starta rivala u nastavku utakmice, tačnije u drugoj četvrtini se trgli i krenuli da igraju dosta agresivnije na obe strane terena. I to je brzo urodilo plodom za tim Serđa Skarijola.

Domaći tim je od polovine druge četvrtine stekao prednost, koja je do kraja prvog poluvremena rasla do 11 poena razlike (42:31), mnogo bolje su Španci igrali u napadu, krenuo je i šut, što sa druge strane se ne može reći za tim Bahama, koji su na poluvreme otišli sa osam poena prednosti (42:34).

Uspeli su Španci da održe prednost u trećem periodu meča. Razlika na strani crvene furije je tokom većeg dela ovog kvartala iznosila i preko deset poena. Sve je u tim trenucima funkcionisalo u redovima ekipe Serđa Skarijola. Nekako su Bahami uspeli da u zvuk sirene smanje prednost Španije na devet poena razlike (65:56) i sa tim rezultatom se otišlo na pauzu između treće i četvrte četvrtine.

Igralo se u jakom ritmu tokom poslednje četvrtine. Španci su bili u prednosti, lepo su konstrolisali rezultat, primetna je bila veća borbenost od strane igrača u belim dresovima, što se u većini slučajeva i isplatilo Špancima, koji nisu često do Olimpijskih igrala dolazili preko kvalifikacija.

Nisu se Bahami predavali, pa su poenima Meninga i Ečkoma prišli na šest poena na manje od dva minuta meča. Međutim onda su ključne napade zbrzali i spetljali košarkaši Bahama, tačnije Hild i Ejton.

Kada nisu maksimalno iskoristili taj period igre, onda je bilo teško da se vrate u meč i naprave totalni preokret. Španci su održali prednost do kraja meča i na kraju su došli do pobede, čime su obezbedili sedmo uzastpno učešće na Olimpijskim igrama.