Deda Mraz je zaštitni znak novogodišnjih praznika, a savremena teorija koja se pojavila postala je jedna od zanimljivijih tema kada je reč o čoveku sa belom bradom koji se povezuje sa podelom poklona.
Ova teorija uključuje crveno-belu psihoaktivnu pečurku po imenu Amanita muscaria, kod nas poznata kao mušnica, a te boje asociraju na Deda Mrazovu karakterističnu odeću. Za Nacionalnu geografiju, stručnjaci su govorili o ovoj temi.
Odakle potiče savremena teorija o Deda Mrazu?
Jedna teorija tvrdi da je Deda Mraz šaman Sami. Sami su autohtoni narod Sápmija na severu Skandinavije, a priča ide ovako: Jednom davno, Sami šamani su sakupljali i sušili Amanita muscaria – crvene psihoaktivne pečurke sa belim tačkama poznate kao mušnica, a onda su ih zimi davali kao poklone svojim sunarodnicima za vreme praznika.
Da li je Deda Mraz zaista inspirisan Sami šamanom?
“Priča o Deda Mrazu koji potiče iz Sami šamanske tradicije ima kritičan broj nedostataka”, tvrdi Tim Frendi, docent nordijskih studija na Univerzitetu Britanske Kolumbije i član Sami potomaka u Severnoj Americi.
Šta je zaista inspirisalo priču o Deda Mrazu?
Božić, kao i većina hrišćanskih praznika, bio je zamena za paganske svečanosti.
Zaključak:
Frendi kaže da finsko i švedsko korišćenje Sami-inspirisane odeće u božićnim legendama nenamerno povezuje Sami narod sa Deda Mrazovim likom i smatra da se veza između Samija i Deda Mraza zaista završava ovde.