Evropsko-mediteranski seizmološki centar saopštio je prethodno da je zemljotres jačine 6,9 stepeni Rihterove skale pogodio obalu Ekvadora, a da je epicentar bio na dubini od 10 kilometara. U medijima, međutim, različiti su podaci o jačini zemljotresa – od 6,5 do 6,7 stepeni po Rihteru.
Američki geološki zavod izvestio je, u međuvremenu, da je zemljotres jačine 6,8 stepeni Rihterove skale pogodio priobalni region Guajas, oko 80 kilometara južno od Gvajakila, drugog po veličini grada u Ekvadoru. U potresu su oštećeni stambeni objekti, a brojni uspaničeni građani izašli su na ulice, javlja AP.
Sekretarijat za upravljanje rizicima Ekvadora prethodno saopštio je da se zid srušio na vozilo, pri čemu je jedna osoba poginula u gradu Kuenka. U zajednici Mačala, tri osobe su poginule, a više objekata se srušilo, uključujući dvospratnu kuću i pristanište, dok je više naselja ostalo bez struje.
U Gvajakilu, oko 270 kilometara jugozapadno od glavnog grada Kita, vlasti su prijavile oštećenja na zgradama i kućama, kao i neke urušene zidove. Vlasti su naredile zatvaranje tri tunela za vozila.
Video-snimci objavljeni na društvenim mrežama prikazuju ljude koji se okupljaju na ulicama Gvajakila i obližnjih naselja.
Stanovnici su rekli da su zbog zemljotresa popadale stvari u njihovim domovima u Gvajakilu, u kojem živi više od tri miliona ljudi, a nalazi se oko 270 kilometara jugozapadno od glavnog grada Kita. Zemljotres se osetio i na severu Perua.
Za to vreme, sistem upozorenja SAD saopštio je da ne preti opasnost od cunamija nakon zemljotresa, prenosi Rojters.