Živa ljudska koža na robotima obećava realističnije i komunikativnije mašine, s potencijalnim prednostima i za istraživanje nege kože ili testiranje proizvoda.
Ljudska koža za robote mogla bi da unese revoluciju i u robotiku i kozmetičku industriju, smatraju naučnici. Novi razvoj uključuje živo tkivo, mešavinu stanica ljudske kože gajenih na bazi kolagena, postavljenih na 3D štampanu podlogu od smole.
Ta inovativna koža sadrži strukture slične ligamentima koji se nalaze kod ljudi i životinja, dajući snagu i fleksibilnost. Nastale perforacijom smolaste baze robota, te strukture dopuštaju sićušnim šupljinama u obliku slova V da se ispune živim tkivom, čime se koža robota drži na mestu.
Naučnici su potom stavili tu kožu na nasmejano robotsko lice širine nekoliko centimetara, kojim se upravljalo šipkama pričvršćenim za bazu. Drugi eksperiment uključivao je 3D model u obliku ljudske glave slične veličine, iako je ostao nepokretan. Istraživanje povezano s ovim dostignućem objavljeno je u časopisu Cell Reports.
Prednosti i nedostaci
Kako razvoj tehnologije veštačke inteligencije i drugi napredak proširuju uloge koje se traže od robota, funkcije koje se zahtevaju od kože robota takođe počinju da se menjaju, kaže Mio Kavai sa Univerziteta Harvard. On sugeriše da bi koža poput ljudske mogla da poboljša sposobnost robota da komuniciraju s ljudima.
Postoje značajne implikacije i za kozmetičku industriju. Naučnici su mesec dana nasmejavali lice malog robota, uspešno replikujući nastanak bora.
Mogućnost stvaranja bora na laboratorijskom uzorku veličine dlana može se istovremeno koristiti za testiranje nove kozmetike i proizvoda za negu kože koji bi trebalo da spreče, odglože ili ublaže stvaranje bora, objašnjava Kavai.
Uprkos navedenom napretku, Kavai priznaje ograničenja inovativne robotske kože.
Nedostatak senzorskih funkcija i nedostatak krvnih sudova za snabdevanje hranjivim materijama i tečnošću znači da ne može dugo da preživi izložena na vazduhu, kaže Kavai. Rešavanje tih problema, dodaje na kraju, uključuje integraciju neuronskih mehanizama i perfuzionih kanala u tkivo kože.
A to je već, novo istraživanje.