9. Augusta 2023.

Slavlje Galate u Ljubljani, Klaksvik nastavlja bajku

Odigrani su prvi mečevi trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona. Galatasaraj je slavio u Ljubljani protiv Olimpije 3:0, Klaksvik nastavlja sa senzacionalnim igrama i pobedio je Molde na svom terenu 2:1. Pobede su još zabeležili PSV i Rakov dok su Kopenhagen i Sparta iz Praga odigrali bez golova.

Teško će Olimpija do novog podviga i plasmana u plej-of. Galatasaraj je u prvom meču potvrdio ulogu favorita i posle ovakvog rezultata revanš u Istanbulu trebalo bi da bude čista formalnost.

Turski šampion slavio je golovima Akturkoglua u devetom, iskusnog Drisa Mertensa u 48. minutu i Dervišoglua u prvom minutu nadoknade. Stoga istanbulski velikan već može da se sprema za plej-of, gde ga čeka pobednik dvomeča Klaksvik – Molde.

Šampion Farskih Ostrva priredio je pravu senzaciju došavši uopšte ovako daleko što mu je obezbedilo evropsku jesen, makar u Ligi Konferencije. Molde je ipak ušao u dvomeč kao favorit, a na Farskim Ostrvima je poveo u 49. minutu golom Eikrema.

Ipak, Klaksvik je pokazao vanrednu žilavost. Prvo je izjednačio u 64. minutu preko Fridriksberga. Da bi u 86. minutu isti igrač doneo preokret i na kraju pobedu 2:1. Rezultat koji donosi veliku nadu pred revanš u Norveškoj.

Očekivano najubedljiviju pobedu ostvario je vicešampion Holandije PSV. On je u Ajndhovenu savladao Šturm iz Graca 4:1. Seriju golova otvorio je Babadi u četvrtom minutu. Potom je usledio mini šou Luka de Jonga, koji je postigao dva gola u 22. i 32. minutu za 3:0. Smanjio je Gorenc Stankovič u 40. minutu na 3:1, a na 4:1 podigao je dva minuta kasnije Van Anholt, ali je taj pogodak VAR poništio zbog ofsajda. Ipak, PSV je na kraju postigao četvrti gol, a strelac je bio Sangare u 73. minutu.

Minimalnu prednost obezbedio je poljski šampion Rakov, koji je kod kuće savladao šampiona Kipra Aris iz Limasola 2:1, dok niko u duelu Kopenhagena i Sparte iz Praga nema prednost, jer je prvi meč u glavnom gradu Danske završen bez golova.