Italijanska vlada je negirala da špijunirala novinare i aktiviste koji pomažu migrantima putem specijalnog softvera, nakon najnovijih optužbi.
Vlada je najavila da će sarađivati u istrazi, pošto je najmanje sedam mobilnih telefona u Italiji hakovano uz pomoć vojne tehnologije za nadzor.
Više desetina korisnika aplikacije WhatsApp, koja je u vlasništvu kompanije Meta, obavešteno je 31. januara da su bili meta hakerskog napada izvedenog uz pomoć tehnologije izraelske sajber kompanije “Paragon Solutions”.
U saopštenju koje je objavila italijanska kancelarija Mete, platforma WhatsApp je navela da je osujetila “špijunsku kampanju Paragona, na čijoj meti je bilo nekoliko korisnika, uključujući novinare i pripadnike civilnog društva”.
Pošto je britanski Gardijan izvestio o tom slučaju, italijanska vlada je 5. februara potvrdila da je najmanje sedam mobilnih telefona u Italiji bilo na meti napada, navodeći da je zatražila od Nacionalne agencije za sajber bezbednost da sprovede istragu.
Na meti napada su bili i mobilni telefoni sa brojevima iz Belgije, Grčke, Letonije, Litvanije, Austrije, Kipra, Češke, Danske, Nemačke, Holandije, Portugalije, Španije i Švedske.
Ministar za odnose sa parlamentom Luka Ćirijani rekao je poslanicima donjeg doma da vlada Italije već dugi niz godina ima ugovor sa kompanijom “Paragon Solutions” o obezbeđivanju kapaciteta za prikupljanje obaveštajnih podataka za borbu protiv terorizma i drugih pretnji nacionalnoj bezbednosti.
Ćirijani je, međutim, insistirao da je zakon “strogo poštovan” i negirao je da je vlada koristila pomenutu tehnologiju za ilegalno špijuniranje novinara.
Foto: Depositphotos, Gorodenkoff
Izvor: B92