15. Februara 2025.

Sirija između Istoka i Zapada: Rusi donijeli tovar para i poslednji dani zapadnih sankcija

Ruski vojni avion sleteo je na aerodrom u Damasku. Iz njega je iznet tovar sveže odštampanih sirijskih funti, koje su, još ranije, naručile vlasti Bašara el Asada. Vrednost ovog novca se procenjuje na nekoliko desetina miliona dolara, ili stotina milijardi funti. (Ne)opstaju dve ruske baze u Siriji. Prećutni dogovor o ukidanju sankcija Damasku.

Iako su nove sirijske vlasti, odmah posle ulaska u Damask, zatražile od Rusije da prekine štampanje novca, situacija se u međuvremenu promenila pa se pošiljka može smatrati signalom otopljavanja odnosa dve države, ali i pokušaja da se, nekako, zauzda finansijska kriza u Siriji.

Sirijske funte štampane u Rusiji stigle su svega dva dana pošto je novi ministar spoljnih poslova Asad el Šibani, nekadašnji pripadnik džihadističkog El Nusra fronta, rekao da odnosi sa Rusijom i Iranom “i dalje predstavljaju otvorenu ranu na narodu Sirije”.

Stigle ruske funte

Istovremeno, šef sirijske diplomatije rekao je i da su iz Moskve i Teherana, u poslednje vreme, emitovani pozitivni signali, ali nije objašnjavao o kakvim je pomacima reč.

Tartur i Hmeim spoticanja, ili naprosto oportunizam

Jedan od tih signala, smatraju analitičari, mogla bi biti i pošiljka novca iz Rusije, ali i telefonskog razgovora ruskog predsednika Vladimira Putina i novog sirijskog lidera Ahmada el Šare, koji su sredu pričali o odnosima dve države.

Sirijske vlasti su objavile da je Putin pozvao El Šaru da uskoro poseti Moskvu.

Odnosi Rusije i nove Sirije prilično su složeni zbog podrške koje je Moskva godinama pružala Bašara el Asadu, ali i zbog činjenice da se na sirijskoj teritoriji nalaze ruske mornaričke i vazduhopoovne baze – Tertus i Hmeim.

“Iljušin” na pisti aerodroma u Damasku

Odmah po padu Asadovog režima, Rusija je povukla deo snaga i opreme iz obe dve baze, ali je istovremeno izrazila želju da trupe ostane na sirijskog teritorije. Nove vlasti su, prvobitno, odbijale ovu ideju, ali su prethodnih dana navodile da bi Rusi mogli da ostanu “ukoliko to bude u interesu” Sirije.

“Odnosi sa Rusijom su značajno popravljeni… U politici nema večitih neprijatelja”, rekao je Vašington postu sirijski ministar odbrane Murhaf abu Kasra.

Veliki ispit zrelosti novih sirijskih vlasti predstavljaće konferencija na kojoj će, po prvi put u istoriji, učestvovati predstavnici svih Sirijaca, osim Kurda, koji su zbog borbi koje traju oko njihovih teritorija izostavljeni sa spiska “svih Sirijaca”.

Održavanje ovog skupa, koji će doneti niz neobavezujućih odluka, najavljen je u četvrtak, tačno u trenutku kada su obnovljene borbe na teritorijama koje kontrolišu Kurdi.

Milijarde dolara koje nedostaju

Od budućeg uređenja Sirije umnogome će zavisiti i pomoć koja će novim vlastima biti neophodna kako bi zemlju izvukli iz gliba dugogodišnjih sankcija, građanskog rata i nasleđa korumpiranog čvrstorukaškog režima.

Procenjuje se da je vlastima u Damasku za prvu fazu obnove potrebno između 200 i 400 milijardi dolara, ali i da na svetu nema preterano puno adresa na koje Sirija može da se obrati za pomoć.

Znakovi krize

Od budućeg uređenja Sirije umnogome će zavisiti i pomoć koja će novim vlastima biti neophodna kako bi zemlju izvukli iz gliba dugogodišnjih sankcija, građanskog rata i nasleđa korumpiranog čvrstorukaškog režima.

Procenjuje se da je vlastima u Damasku za prvu fazu obnove potrebno između 200 i 400 milijardi dolara, ali i da na svetu nema preterano puno adresa na koje El Golani može da se obrati za pomoć.

Zapad, svakako, nije jedna od njih, pre svega jer će novi lider Sirije teško ubediti svoje pristalice da se opredele za džefersonsku demokratiju, iako su poslednjih dana učestale spekulacije da će sankcije, sa više ili manje uslovljavanja, uskoro biti ukinute.

Izvori u Evropskoj uniji navode da je prećutni pregovor o ukidanju sankcija već postignut, te da je ostalo da se reši problem rezervi koje su prema takvom potezu izneli Grčka i Kipar.

Te dve zemlje, osim garancija vezanih za teritorijalni integritet Sirije i poštovanja ljudskih prava, strahuju od turskog uticaja i mogućeg sporazuma Damaska i Ankare o eksploataciji i istraživanju zaliha gasa u sirijskim vodama.

Kraj dinastije Asad

Račun za stvaranje nove Sirije tako će morati da podnesu Zalivske zemlje, pre svih Katar, ponajviše jer se očekuje da bi buduće uređenje države moglo da bude ustrojeno upravo prema modelu koji je osmislio emir Tamim el Tani.

Sa porazom Hamasa u Pojasu Gaze, Hezbolaha u Libanu i Asada u Siriji, koalicija koju je godinama gradio Iran se za nešto više od godinu dana potpuno raspala, otvarajući vrata novoj podeli snaga na Bliskom istoku.

Osim u nove vlasti u Siriji, svet sa jednakom pažnjom gleda put Teherana, očekujući odgovor na pitanje da li će Iran, koji je pogubio gro saveznika, spoljne pritiske odagnati pravljenjem nuklearne bombe. Zapad i Međunarodna agencija za atomsku energiju tvrde da je Teheran tek neki korak daleko od tog oružja.

rts.rs

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare