Nakon što je nadležno ministarstvo dalo ekološku dozvolu za izgradnju mini-hidroelektrane Jovići na Plivi u Šipovu održan je sastanak načelnika opštine, opštinskih organizacija, udruženja, neformalnih grupa i građana koji su uključeni u ovaj postupak, te je donesen jednoglasan zaključak da se zaštiti rijeka.
Naime, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske je nedavno izdalo ekološku dozvolu “Prirodnoj energiji” iz Šipova za gradnju MHE, što je naišlo na oštre reakcije mještana, ali i ekoloških udruženja, koji to smatraju uništavanjem Plive.
Vladimir Topić iz Centra za životnu sredinu koji je prisustvovao sastanku kazao je za “Nezavisne novine” su imali priliku čuti da je i ova opština protiv izgradnje hidroelektrane.
“Oni su odlučno rekli na sastanku da žele aktivno biti dio ove priče, tako da su oni spremni i pravno djelovati”, kazao je Topić, te dodao da je usaglašen jednoglasan stav da se ide u zaštitu Plive.
Ističe da su na sastanku imali priliku čuti da će opština podnijeti tužbu protiv rješenja koje je donijelo nadležno ministarstvo, te dodaje da su nadležni iz ove opštine rekli, ukoliko pravno ne urodi plodom, rijeku Plivu će braniti i fizički.
Dražen Prole, predsjednik Udruženja građana “Ne damo Plivu i Janj” iz Šipova, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da će ovo udruženje podnijeti tužbu, odnosno pokrenuti upravni spor pred Okružnim sudom u Banjaluci.
“Danas je Milan Kovač, načelnik opštine Šipove, barem verbalno stao na stanu nas koji se protivimo izgradnji hidroelektrane, te ako su njegove namjere zaista iskrene, i on je u toj borbi dobrodošao”, kazao je Prole.
Ističe da oni ne odustaju od borbe, te kako kaže, na kraju su spremni da organizuju masovni protest.
Prema rješenju Ministarstva, planirano hidroenergetsko postrojenje obuhvataće pregradni prag, dovodni kanal dužine 120 metara, prelivni jaz, riblju stazu, mašinsku zgradu sa dvije Kaplan turbine te odlivni kanal koji će voditi do prirodnog korita rijeke Plive. Nosilac projekta obavezan je da preduzme sve propisane mjere zaštite životne sredine u skladu sa važećim zakonima i regulativama, te da kontinuirano prati stanje ekosistema tokom izgradnje i rada postrojenja.
Takođe, odgovorno lice preduzeća “Prirodna energija” d.o.o. Šipovo dužno je da postupa u skladu sa članom 83. Zakona o zaštiti životne sredine, ispunjavajući sve ekološke obaveze. Pored toga, neophodno je primjenjivati mjere za ublažavanje negativnih uticaja na okolinu, u skladu sa dostavljenim dokazima priloženim uz zahtjev za ekološku dozvolu. Poseban naglasak stavljen je na redovno praćenje stanja životne sredine i sprovođenje odgovarajućih mjera zaštite, kako bi se očuvala prirodna ravnoteža i spriječile eventualne štetne posljedice izgradnje i rada hidroelektrane.
Podsjetimo, u Šipovu su u avgustu prošle godine prikupljani potpisi protiv izgradnje nove mini-hidrocentrale na rijeci Plivi. Građani smatraju da bi izgradnjom druge hidrocentrale na ovoj rijeci trajno bila uništena netaknuta priroda te ugrožena šansa za razvoj turizma u Šipovu.
Nezavisne.com