Magnezijum je mineral koji igra ključnu ulogu u metaboličkim procesima u organizmu
Magnezijum igra ključnu ulogu u pomaganju vašem telu da funkcioniše uspešno.
– Pored toga što je sastavni deo naših kostiju, potreban je i za preko 300 enzimskih reakcija u telu – kaže Robin Foroutan, registrovani dijetetičar-nutricionista specijalizovan za integrativnu i funkcionalnu medicinu za Everyday Health.
Magnezijum je uključen u kontrakciju mišića, krvne sudove, funkciju nerava i formiranje neurotransmitera. Takođe pomaže da se osigura zdrav srčani ritam. Ako imate nedostatak ili jednostavno imate niži nivo od optimalnog, to može imati dalekosežne posledice po vaše svakodnevno blagostanje. Za žene mlađe od 30 godina, preporučeni dnevni unos je 310 miligrama (mg) i 320 mg za starije od 30 godina. Za muškarce mlađe od 30 godina, to je 400 mg i 420 mg za starije od 30 godina.
Simptomi nedostatka magnezijuma
Rani simptomi se odnose na: gubitak apetita, mučninu, povraćanje, umor, slabost i tremor.
Glavobolje i migrene
Magnezijum može igrati ulogu u neurotransmiterima koji pomažu u kontroli ili blokiranju bola, prema Američkoj fondaciji za migrenu.
Grčevi mišića tokom fizičkih aktivnosti
Pošto je magnezijum elektrolit neophodan za funkcionisanje mišića, možda ćete primetiti da patite od čestih grčeva tokom fizičke aktivnosti.
Sindrom nemirnih nogu (RLS) ili noćni mišićni grčevi
Smatra se da su grčevi u nogama tokom noći povezani sa nedostatkom magnezijuma, a suplementacija magnezijuma se široko koristi za ublažavanje ovih grčeva.
Anksioznost ili depresija
Određenim neurotransmiterima je potreban magnezijum da bi pravilno funkcionisali. Kada su vaši neurotransmiteri van ravnoteže, možete se osećati anksioznim i imati poteškoća da se smirite, povećavajući rizik od mentalnih stanja kao što su anksioznost i depresija.
Umor
Magnezijum ima ulogu u sintezi adenozin trifosfata, koji se proizvodi u mitohondrijama, odnosno energetskoj fabrici ćelija.
magazin.novosti.rs