21. Maja 2025.

Simion se žalio Ustavnom sudu na izborne rezultate

Lider Saveza za jedinstvo Rumuna Đorđe Simion, koji je izgubio na ponovljenim predsjedničkim izborima, zatražio je od Ustavnog suda da poništi izborne rezultate, jer su strano miješanje i koordinisane manipulacije uticali na ishod.

Simion je naveo da ima neoborive dokaze da su se Francuska, Moldavija i drugi akteri miješali u glasanje.

On je dodao da su u glasanju učestvovale i preminule osobe, prenio je AP.

“Riječ je o orkestriranom naporu da se manipuliše institucijama, usmjere medijski narativi i na kraju nametne rezultat koji ne odražava suverenu volju rumunskog naroda”, naglasio je Simion.

Simion je ranije priznao poraz u drugom krugu od Nikušora Dana, gradonačelnika Bukurešta, koji je osvojio 53,6 odsto glasova.

Glasanje koje je održano u nedjelju uslijedilo je nekoliko mjeseci nakon što je najviši sud poništio prethodne izbore, na kojima je krajnji desničar Kalin Đorđesku vodio u prvom krugu.

Sud je tada ukazao na kršenja izbornih pravila i miješanje Rusije, što je Moskva negirala, prenosi Srna.

Nezavisne.com

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare