Veliki ljubitelji šećera mogu da ga jedu svakoga dana, posle svakog obroka, u bilo kojem obliku i nikada im nije dosta: Ali upravo ova želja za konzumiranjem slatkog može biti jasan znak da već uveliko preterujemo sa količinom šećera koju unosimo u telo. Osim toga, postoji još nekoliko navika i stanja koja ukazuju na to da bi bilo mudro smanjiti šećer u ishrani.
Šećer je jedno od najslađih životnih zadovoljstava, ali kada se pretera sa količinom, može dovesti do skrivenih zdravstvenih posledica. Iako je povremeno uživanje u slatkim poslasticama sasvim u redu, redovno konzumiranje šećera može imati ozbiljne negativne efekte na vaše telo, a da to ni ne primetite. Neki od znakova mogu biti:
Uvek vam se jede nešto slatko
Ako stalno žudite za slatkom hranom ili pićima, to može biti znak da konzumirate previše šećera. Drugim rečima, veliki unos slatkog može dovesti do naglog porasta, pa zatim i naglog pada šećera u krvi. Kada dođe do pada, želja za slatkom hranom (koja u tom trenutku deluje kao dobar izvor energije) se ponovo javlja, pa tako u krug…
Ovaj ciklus se dešava zato što konzumiranje hrane sa visokim sadržajem šećera, ali bez hranljivih materija koje usporavaju varenje i koje nas zasite, poput vlakana ili proteina, dovodi do brzog skoka i pada šećera u krvi.
Ovaj proces se meri glikemijskim indeksom (GI), koji ocenjuje koliko brzo hrana podiže nivo šećera u krvi. Hrana sa visokim glikemijskim indeksom, kao što su slatkiši, gazirana pića, krofne i mafini, izazivaju brze skokove, što dovodi do veće želje za slatkim. S druge strane, namirnice sa niskim glikemijskim indeksom, kao što su povrće, integralne žitarice i mahunarke, sadrže vlakna koja usporavaju varenje, pomažući da se stabilizuje nivo šećera u krvi.
Poremećeni nivoi energije
Još jedan simptom koji možete osetiti nakon što pojedete previše šećera su fluktuacije u nivoima energije, koje mogu biti uzrokovane prethodno navedenim brzim skokovima nivoa šećera u krvi.
Kada doživljavatee česte fluktuacije, dešava se da ste hiperaktivni a onda iznenada umorni, što može biti posledica prekomerne potrošnje šećera.
Da biste izbegli ova zamorna stanja, možete da balansirate obroke konzumiranjem ugljenih hidrata bogatih vlaknima, poput žitarica ili voća, zajedno sa malo proteina. Proteini usporavaju varenje i pomažu u stabilizaciji šećera u krvi, tako da će energija dobijena iz hrane duže da traje tokom dana.
Možda imate problema sa zubima
Ako vaše oralno zdravlje nije zadovoljavajuće, šećer bi mogao biti krivac.
Šećer je glavni uzrok karijesa, jer kada bakterije u ustima metaboliziraju šećer, proizvode kiselinu koja slabi zubnu gleđ i dovodi do propadanja, prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.
Ako imate česte probleme sa zubima, to bi mogao biti znak da previše konzumirate slatku hranu. Zapamtite, ovo nije samo problem koji se može javiti kod dece koja nemarno peru zube, tako da morate obratiti pažnju na promene pre nego što se situacija pogorša.
Ugojili ste se
Ako ste primetili da dobijate na težini, obratite pažnju na namirnice koje konzumirate – tačnije, na količine šećera u njima. Kada su visoke, one mogu poremetiti metabolizam i ometati rad našeg crevnog mikrobioma, koji reguliše nivo glukoze u krvi i insulina.
Pored toga, zaslađene namirnice su često “prazne kalorije”, što znači da obezbeđuju kratkoročnu energiju, ali nemaju esencijalne hranljive materije, pa kada se često konzumiraju, mogu da dovedu do povećanja telesne težine.
Možda patite od hroničnog bola
Konzumiranje previše slatke hrane i pića može dovesti do hroničnog bola i ukočenosti, zbog upale koju dodatni šećer izaziva u telu. Itraživanja su otkrila da previše masti i šećera može dovesti do povećanog hroničnog bola kod pacijenata sa osteoartritisom, kao i da prekomerno konzumiranje šećera može biti “saučesnik upale”, prenosi “Eat This, Not That”.
Uvek ste gladni
Slatka hrana podstiče glad, tako da obratite pažnju na to koliko ste siti nakon svakog obroka. Iako su slatkiši generalno bogati kalorijama, nedostaju im prave hranljive materije poput proteina, vlakana i zdravih masti. To dovodi do toga da vaše telo brzo sagoreva kalorije, zbog čega ste brzo gladni i skloni ste konstantnom grickanju i konzumiranju velikih količina hrane bez razmišljanja.
Velike količine šećera takođe mogu da ometaju hormon u našem telu koji se zove leptin, koji je poznat po regulisanju gladi. Smanjenje nivoa leptina obično dovodi do veće gladi i povećanja apetita.
Zbog ovoga se ne preporučuje da doručak sadrži prevelike količine šećera, jer može da podstakne veliku glad pre vremena ručka. Da biste se izborili sa ovim, izaberite ugljene hidrate bogate vlaknima za doručak, poput ovsene kaše ili tosta od celog zrna i uparite ih sa proteinima poput jaja ili grčkog jogurta, da biste duže bili siti.
Imate visok krvni pritisak
Na kraju, previše šećera može doprineti povećanju krvnog pritiska kod nekih ljudi.
Studija objavljena na portalu “Nutrijents” otkrila je da postoji snažna veza između povećanog unosa dodatog šećera i viših nivoa krvnog pritiska kod učesnika između 65 i 80 godina. Ako ste primetili povećanje krvnog pritiska, možda konzumirate previše dodatog šećera – on podiže mokraćnu kiselinu u telu, što zauzvrat sprečava proizvodnju azotnog oksida. Azot oksid održava krvne sudove fleksibilnim, a bez njega krvni pritisak može porasti.
RTbalkan.