30. Oktobra 2024.

Šest zdravih navika koje će vam ove jeseni sačuvati psihofizičko zdravlje

Jesen donosi hladnije dane, duže noći i – mirniji um. To uostalom znači i veću brigu o sopstvenom zdravlju, posebno jer vladaju brojni virusi u ovo doba godine.

Međutim, ponekad sama jesen može imati negativan efekat i negativno uticati na vaše raspoloženje i opšte stanje.

Promene vremena i smanjenje sunčeve svetlosti mogu uticati na nivo energije, raspoloženje i imunitet. Upravo zbog toga je važno uložiti dodatni napor u brigu o sebi tokom ovih meseci.

Jesenje blagostanje nije samo očuvanje fizičkog zdravlja, već i održavanje mentalne ravnoteže i pronalaženje unutrašnje snage.

Birajući svesne navike i rituale, možete se prilagoditi promenama koje donosi jesen i iskoristiti ovo doba godine kao priliku da usporite, obnovite energiju i fokusirate se na sebe.

Kako praktikovati jesenje blagostanje

Trener mentalnog zdravlja Grace McMahon deli svoj uvid o tome kako postići ravnotežu tokom jeseni i kako praktikovati zdravije blagostanje.

Koristiti sezonske namirnice

Jesen je puna hranljivih i ukusnih plodova prirode. Uključite u svoju ishranu sezonsko povrće kao što su bundeva, tikvice, šargarepa i slatki krompir. Ovo povrće je bogato vitaminima, mineralima i antioksidansima koji pomažu u jačanju imuniteta i održavanju energije.

Topla pića poput čajeva od đumbira i cimeta takođe mogu da podrže vaš imunitet i pomognu vam da ostanete zdravi.

Ona preporučuje da svojoj ishrani dodate zdrave čorbe i supe – ne samo da su bogate vitaminima i hranljivim materijama koje će pomoći vašem mozgu da dobro funkcioniše i zaštiti vašu sposobnost da se nosite sa svakodnevnim životom, već su i odličan način da se zagrejete i uzmete brigu o sebi.

Šetajte u prirodi

Jesen je savršeno vreme za šetnje kroz parkove i šume. Svež vazduh i mir prirode mogu smiriti um i smanjiti stres. Iskoristite ove trenutke da se povežete sa prirodom i vežbate svesnost.

Usredsredite se na svoje disanje, zvukove oko sebe i boje jeseni – ovo može poboljšati vaše raspoloženje i smanjiti anksioznost.

Ojačajte imunitet prirodnim metodama

Kako temperature padaju, tako raste i rizik od prehlada i virusa. Jačanje imuniteta je od suštinskog značaja za održavanje zdravlja, pa obavezno u svoju ishranu uključite hranu bogatu vitaminom C, kao što su agrumi, paprika i brokoli, a možete uzimati i suplemente vitamina D za podršku imunitetu u hladnijim mesecima.

Takođe, dovoljna hidratacija i redovno pranje ruku smanjuju rizik od bolesti.

Vitamin D igra vitalnu ulogu u održavanju zdravih kostiju, zuba i mišića, a studije su već pokazale da pomaže u regulisanju raspoloženja.

Nađite vremena za opuštanje

Jesenji meseci često donose gužvu i vrevu zbog povratka na posao i školske rutine, posebno ako ste roditelj.

Zbog toga je važno da nađete vremena za opuštanje – čitanje knjige uz šoljicu toplog čaja, meditacija ili opuštajuće kupanje mogu vam pomoći da se odmorite i napunite baterije. Posvetite sebi najmanje 10-15 minuta dnevno i ne zaboravite na važnost mentalnog odmora.

Prilagodite svoju rutinu spavanja

Kraći dani i raniji zalazak sunca utiču na biološki sat. Jesen je idealno vreme za uspostavljanje zdrave rutine spavanja. Tačnije, to znači da pokušavate da odete ranije u krevet i izbegavate korišćenje TV-a ili mobilnog telefina najmanje sat vremena pre odlaska u krevet. Dobar san je neophodan za obnavljanje energije, jačanje imunog sistema i održavanje mentalnog zdravlja.

Izađite napolje uprkos hladnoći

“Svež vazduh, iako oštriji i hladniji u ovo doba godine, i dalje je odličan za čišćenje uma i dovođenje kiseonika u pluća i mozak”, kaže Mekmahon.

B92.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare