Ministarstvo pravde razumije razloge za obustavu rada branilaca po službenoj dužnosti pred Sudom BiH, ali smatra da nije sprovedena zakonska procedura za to, budući da nije zaključen sporazum o postupcima koji se neće obustavljati, kako ne bi nastupile štetne posljedice za osumnjičene i optužene, kao i za javni red, bezbjednost i pravni poredak, navodi se u Informaciji koju je usvojio Savjet ministara.
U Informaciji se navodi da Ministarstvo pravde smatra opravdanim zahtjeve advokatskih komora za potpuno izmirenje dugovanja i za povećanje naknada braniocima po službenoj dužnosti, te je, stoga, pokrenulo proceduru upućivanja prijedloga izmjene odluke o naknadi troškova krivičnog postupka prema Zakonu o krivičnom postupku BiH, a u skladu sa procjenom povećanja finansijskih sredstava.
Ministarstvo u informaciji, sa druge strane, ukazuje na to da bi osumnjičena i optužena lica, kojima ne bi bili obezbijeđeni branioci po službenoj dužnosti usljed obustave rada advokatskih komora, mogle iz procesnih razloga biti puštena iz pritvora, čime bi bio ugrožen javni red i bezbjednost.
Takođe, propuštanjem rokova prilikom dostavljanja rješenja, presuda i drugih odluka, oštećene lica mogle bi pretrpjeti štetne posljedice, a što bi bila osnova da u budućnosti tuže BiH.
U saopštenju Savjeta ministara se navodi da je Pravobranilaštvo BiH zaduženo da po potrebi pokrene sudski postupak protiv odluka advokatskih komora Republike Srpske i FBiH kojim se obustavlja rad pred Sudom BiH i podnese prijedloge za određivanje privremenih mjera s mjerom osiguranja radi omogućavanja nesmetanog rada pravosuđa u hitnim postupcima.
Ministarstvo pravde je zaduženo da sarađuje sa Pravobranilaštvom BiH radi pripreme materijala za eventualni sudski postupak i redovnog informisanja Savjeta ministara o tome.
PREDLOŽENA RATIFIKACIЈA SPORAZUMA O PRIDRUŽIVANjU PROGRAMU “EU ZA ZDRAVLjE”
Savjet ministara utvrdio je danas prijedlog odluke o ratifikaciji sporazuma između EU i BiH o pridruživanju Programu “EU za zdravlje”, kojim je BiH omogućen pristup finansijskih sredstvima od 5,3 milijarde evra.
Odluka će biti dostavljena Predsjedništvu BiH u dalju proceduru, saopšteno je iz Savjeta ministara.
Sporazum su prethodno u Briselu potpisale ministar civilnih poslova u Savjetu ministara Dubravka Bošnjak i evropski povjerenik za zdravlje i bezbjednost hrane Stela Kiriakides.
Savjet ministara usvojio je i informaciju Direkcije za evropske integracije o održavanju sedmog sastanka Odbora za stabilizaciju i pridruživanje između EU i BiH, 19. septembra u Briselu.
ZA SPROVOĐENjE ANEKSA SEDAM DVA MILIONA KM
Savjet ministara donio je danas odluku o preraspodjeli dva miliona KM iz budžeta Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice u budžet Fonda za povratak BiH.
Riječ je o sredstvima iz granta namijenjenim za realizaciju Revidirane strategije za provođenje Aneksa sedam Dejtonskog mirovnog sporazuma, saopšteno je iz Savjeta ministara.
Njihovo izdvajanje planirano je Sporazumom o udruživanju i načinu realizacije sredstava za ostvarivanje prava iz Aneksa sedam Dejtonskog mirovnog sporazuma u 2024. godini, koji su zaključili Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Savjeta ministara, federalno Ministarstvo raseljenih lica i izbjeglica, Republički sekretarijat za raseljena lica i migracije Srpske, Vlada Brčko distrikta i Fond za povratak BiH.
Prema Sporazumu, entitetske institucije će za navedene svrhe izdvojiti po 50.000 KM, a Brčko distrikt BiH 25.000 KM.
RTRS.