21. Decembra 2023.

Sarajlije jutros udišu najzagađeniji vazduh na svijetu

Indeks kvaliteta vazduha u Sarajevu jutros iznosi 350 i građani ponovo udišu najzagađeniji vazduh na svijetu.

To govore podaci sa servisa IQAir koji prikuplja sve inforamcije sa mjernih stanica. Jutros u 06:30 sati vrijednost zagađenih čestica su dosegle prosječnu vrijednost od 350 što čini zrak opasnim.

U nekim dijeliovima Sarajeva te vrijednosti idu i preko 400 (ulice Maguda, Sagrdžije, Višegradska, Skenderija, Nahorevska, Butmirska, Banjalučka, Derebent, Čadordžina…)

Koncentracija PM2.5 u Sarajevu trenutno je 60 puta veća od vrijednosti godišnje smjernice Svjetske zdravstvene organizacije za kvalitetu zraka, prenosi Klix.

Delhi, Lahore, Akra, Daka, Karači, Kolkata, Kampala, Kuvajt Siti i Kabul. Međutim, Sarajevo i Delhi se smjenjuju na prvom po mjestu, prema indeksu zagađenja.

Građanima se preporučuje da što manje vremena provode na otvorenom te da se na ulici pokušaju zaštititi odgovarajućim respiratonim maskama.

Poznati bh. meteorolog Nedim Sladić nastavlja da komentariše zabvrinjavajući kvalitet vazduha u Sarajevu.

“Hajde i do x100 od propisane vrijednosti na godišnjem nivou… Ovo je stvarno zločin protiv čovječnosti”, naveo je Sladić na Facebook-u.

Podsjećamo, Sladić je juče poslao oštru poruku Vladima Kantona Sarajevo, u kojoj je poručio da im neće oprostiti “neplansku gradnju, ni svako dijete koje je razvilo predispoziciju za bronhitis i astmu zbog aerozagađenja”.

“Dao Bog pa da porez na ugalj bude preko 100% i niko ga ne bude mogao priuštiti, a plin bude dostupan svima i u bescijenje pa da ne pomislimo više nikad na ovaj jad od kvalitete zraka. Laku noć”, naveo je Sladić na Facebook-u.

[Čekajući petak i spas s neba…]

Sinoptička situacija proteklih dana bila je idealna sa aspekta nepovoljne kvalitete zraka, a svi znamo da to nije neka novost. Unutar sarajevske kotline prisutna je jaka temperaturna inverzija uslovljena utjecajem prostranog polja visokog zračnog pritiska (anticiklona) u prizemlju, dok se po visini održava utjecaj prostranog termobaričkog grebena, protežući se s jugozapada kontinenta preko većeg dijela centralne Europe i sjevernog Balkana koja povlači toplu zračnu masu. Hladni zrak, fizikalno teži i gušći od toplijeg, ujezerio se unutar kotlina poput poklopca na loncu ispod kojeg je atmosfera stabilna i bez horizontalne advekcije zraka (vjetar).

Kotlinski položaj grada u zimskom periodu u ovakvim sinoptičkim uslovima povoljan je za izrazito loš kvalitet zraka uvjetovan vertikalno stabilnim atmosferskim profilom, pri čemu je onemogućeno podizanje čestica uvis, limitirajući mogućnost disperzije i njihovo razblaživanje zahvaljujući miješanju slojeva zraka unutar generisanih turbulentnih vrtloga. Posljedično, zagađujuće čestice, a u prvom redu sitne čestice prašine, PM2.5 i PM10, se nastavljaju neometano nakupljati u uvjetima bezvjetrice uz horizontalno širenje, doprinoseći povećanom aerozagađenju, pogotovo u nižim dijelovima grada. Faze oscilacija u indeksu kvalitete zraka su primjetne sa dominacijom lokalnih vjetrova, pri čemu se zahvaljujući istočnom vjetru u večernjim satima čisti gornji dio grada (područje Općine Stari Grad duž vjetrenog koridora uz rijeku Miljacku), s kojim se glavnina zagađenja sabija u donji dio grada (Otoka, Ilidža). Tokom poslijepodnevnih sati, koncentracije zagađujućih čestica, kao i u prijašnjim epizodama, u padu su u nižim dijelovima grada te rastu prema Starom Gradu, uvjetovani promjenom režima dnevne cirkulacije vjetra.

Uslovi za formiranje magle do utorka, 19.12.2023. bili su nepovoljni, budući da tačka depresije temperature rosišta (razlika između temperature zraka i rosišta) je iznosila više od 4 °C, što je bilo sasvim dovoljno da se magla isključi kao potencijalna prijetnja usljed prisutne suhe zračne mase u nižim slojevima atmosfere.

U narednih 48 sati očekujemo promjenu vremena uvjetovana rubnim premještanjem frontalnog poremećaja, s glavninom utjecaja preko istočne Europe, pri čemu se očekuje i prolazan val padavina, a zbog razlike u pritiscima i jačanje vjetra. Slabljenjem zračnog pritiska i pristizanjem hladnijeg zraka po visini očekuje se prekidanje temperaturne inverzije i uspostava normalnog temperaturnog vertikalnog režima. Utjecaj visinske doline na oko 5.5 kilometara podstiče generisanje turbulentnih vrtloga i omogućuje da se zagađeni zrak vertikalno miješa sa okolnim, čišćim te da se čestice iz prizemlja šire uvis. Tokom petka, 22.12.2023. očekujemo bitnije poboljšanje kvalitete zraka na području Kantona.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare