Grupa pet različitih zemalja okupljenih oko zajedničke ideje saradnje i razmene sada postaje protivteža hegemoniji Zapada
Poslovni centar Johanesburga, Sandton, u naredna tri dana biće stecište predstavnika grupe vodećih ekonomija u razvoju – Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike (BRIKS) i još 40-ak drugih šefova država i vlada (mahom) Globalnog juga koji žele da se priključe ovoj grupi željnoj stvaranja pravednijeg, multipolarnog svetskog poretka.
Kvart oko kongresnog centra Sandton – gde se samit održava – zatvoren je i čuvaju ga jake policijske snage koje propuštaju samo ljude sa propusnicama i akreditovane novinare kojih ima više stotina iz celog sveta i koji, zajedno sa stranim delegacijama, čekaju sutrašnje obraćanje južnoafričkog predsednika Sirila Ramafose, predsednika Kine Si Đinpinga, Narendre Modija iz Indije (kome se posebno raduju u Johanesburgu, budući da je ceo kvart oblepljen plakatima dobrodošlice indijskom premijeru), Brazilca Luiza Inasija Lula da Silve i drugih zvaničnika.
Ruski predsednik Vladimir Putin obratiće se učesnicima BRIKS samita putem video-linka jer je Međunarodni krivični sud u Hagu za njim izdao poternicu zbog navodnih ratnih zločina u Ukrajini, ali će Rusiju u Johanesburgu predstavljati ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, koji je ranije poručio da je svetska zajednica umorna od ucena i pritisaka zapadnih elita i njihovog kolonijalnog i rasističkog ponašanja.
Lavrov: BRIKS podstiče pravedan svetski poredak, svet je umoran od ucena i pritisaka
Rusija i dobar deo sveta danas rade na odbacivanju američkog dolara i prelaze na korišćenje alternativnih platnih sistema i plaćanja u nacionalnim valutama, zbog čega su “bezuslovni prioriteti jačanje potencijala Nove razvojne banke i pula deviznih rezervi BRIKS-a, usavršavanje platnih mehanizama, povećanje uloge nacionalnih valuta u uzajamnim obračunima”, naveo je Lavrov i dodao da će ova pitanja biti u fokusu samita BRIKS-a.
Kada je o ekonomiji reč, BDP BRIKS-a ove godine će premašiti BDP G7 vodećih zapadnih ekonomija i iznosiće oko 31,5 odsto ukupnog svetskog BDP-a.
Jedna od glavnih tema samita biće svakako proširenje grupe BRIKS. Više od 40 zemalja uključujući Saudijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate, Argentinu, Indoneziju, Egipat i Etiopiju zainteresovano je da se pridruži bloku.
Više od 20 zemalja i formalno se prijavilo za pridruživanje BRIKS-u, koga vide kao simbol multipolarnosti i saveza zasnovanog na principu jednakosti, uvažavanja suvereniteta i pružanja jednakih mogućnosti razvoja za sve.
Rusija, Kina i Južna Afrika su voljne da prime nove članove, dok su Brazil i Indija za sada uzdržani.
Očekuje se da će na samitu, koji traje od 22. do 24. avgusta, biti reči i o Novoj razvojnoj banci (NDB), odnosno BRIKS banci, mehanizmima funkcionisanja, pozajmljivanja, kreditiranja i jačanju lokalnih valuta.
Trgovina između članica BRIKS-a porasla je za 56 odsto na 422 milijarde dolara u proteklih pet godina, a NDB je bila kanal za takve transakcije.
NDB se takođe širi i samit bi mogao da bude ključna platforma za privlačenje više zemalja članica. Bangladeš, Ujedinjeni Arapski Emirati i Egipat pridružili su se banci od 2021. Urugvaj je u procesa pridruživanja, dok su Alžir, Honduras, Zimbabve i Saudijska Arabija izrazili interesovanje.
Dedolarizacija, odnosno prelazak sa dolara na druge valute, iako često pominjana, za sada još uvek ostaje na nivou razmatranja i procena. No, jačanje trgovine u lokalnim valutama i smanjenje dominacije dolara je nešto na čemu se poslednjih meseci intenzivno radi.
Ukrajina, koja je glavna tema na većini zapadnih samita, ovde nije u prvom, pa ni drugom planu. Većina delegacija na skupu neutralna je po pitanju sukoba, ali će zato ekonomska saradnja unutar bloka, mogućnosti investiranja u sektore od energetske saradnje do infrastrukture, digitalne ekonomije i šire biti važne teme samita.
Kako je tema ovogodišnjeg samita BRIKS-a, “BRIKS i Afrika: Partnerstvo za zajednički ubrzani napredak, održivi razvoj i inkluzivni multilateralizam”, Ramafosa se obratio pre početka skupa poručivši da je svet postao kompleksan i podeljen, a multilateralizam zamenjuju akcije različitih blokova moći, zbog čega je, kako je naveo, važno jačati saradnju sa afričkim zemljama i drugim istomišljenicima.
Makron izvisio: Bez poziva na samit BRIKS-a
Zbog toga će poslednjeg dana samita fokus biti na liderima drugih zemalja. Na skup u Johanesburgu pozvano je 67 lidera iz Afrike, Latinske Amerike, Azije i sa Kariba.
Francuski predsednik Emanuel Makron želeo je da prisustvuje samitu, ali nije pozvan zbog stava prema Moskvi.
Prema rečima južnoafričke ministarke spoljnih poslova Naledi Pandor, BRIKS je posebno zainteresovan da istraži i ojača mogućnosti takozvane afričke slobodne zone trgovine i saradnje sa afričkim zemljama.
RTbalkan.