12. Novembra 2023.

Salahovih 200, Robinsonov košmar, Vest Hem slavi Vord-Prausa

Odigrane su četiri utakmice 12. kola Premijer lige. Liverpul je savladao Brentford rezultatom 3:0, Aston Vila je bila bolja od Fulama 3:1. Viđen je i jedan remi, pošto je Brajton pucao sebi u nogu i odigrao 1:1 sa Šefild Junajtedom, dok je Vest Hem pobedio Notingem Forest 3:2.

Liverpul je na Enfildu triumfovao protiv Brentforda rezultatom 3:0. Klopovi izabranici su od početka uspostavili inicijativu, ali su na prvi gol čekali do 39. minuta uprkos dominaciji – prednost Redsima doneo je Mohamed Salah na asistenciju Darvina Nunjesa. Nije to prvi put da je Liverpul zatresao mrežu rivala – čak dva pogotka Urugvajca su opravdano poništena u prvih pola sata susreta.

Salah je svoj drugi gol na meču postigao u 62. minutu posle centaršuta levog beka Konstantinosa Cimikasa. To je 200. pogodak u engleskom fudbalu za Egipćanina, a niko nije više puta postigao ili asistirao pogodak od starta sezone – „krivac“ je za 14 pogodaka na samo 12 utakmica. Treći gol Liverpula postigao je Diogo Žota, nakon nove Cimikasove asistencije.

Aston Vila je pobedila Fulam u Birmingemu rezultatom 3:1. Probitno dosuđen penal nad Olijem Votkinsom je poništio VAR, ali su se problemi za Kotidžerse nastavili. Entoni Robinson je u 27. minutu nehotice sproveo loptu u sopstvenu mrežu posle centaršuta sa levog boka, a Džon Mekgin je 15 minuta kasnije plasiranim udarcem sa ivice šesnaesterca duplirao vođstvo.

Votkins se u strelce upisao u 64. minutu – „sevnula“ je kontra nakon kornera Fulama i velike greške Robinsona, koji se okliznuo i ostavio loptu na tacni domaćima za početak brzog napada. Utešni gol je postigao Raul Himenez – svoj prvi u sezoni – posle asistencije Robinsona u 70. minutu.

Velika borba viđena je u duelu Vest Hema i Notingem Foresta u Londonu, a Čekićari su ipak slavili. Izabranici Dejvida Mojesa su poveli preko Pakete u sedmom minutu, ali je Taivo Avoniji doneo poravnanje u 44. Notingem je došao do potpunog preokreta u 63. minutu kada je Ola Aina uputio povratnu loptu ka Entoniju Elangi, koji je potom matirao Alfonsa Areolu.

Forest je ipak kapitulairao u završnici – protagonista novog preokreta bio je Džejms Vord-Praus, koji je prvo iz kornera asistirao Džerodu Bouenu u 65. minutu, a potom namestio i gol Tomasa Součeka u 88.

Brajton je remizirao sa Šefild Junajtedom iako je poveo golom Simona Adingre u šestom minutu. Ključni detalj meča dogodio se u 69, kada je Mahmud Daud zaradio direktan crveni karton. Izjednačenje je gostima doneo Adam Vebster autogolom u 74.