Kako se dodaje, naši ljudi iz južne pokrajine koji imaju srpske pasoše koje im izdaje Koordinaciona uprava Ministarstva unutrašnjih poslova iz Beograda i dalje će morati u red za vize jer za sve one koji imaju ovakvu putnu ispravu olakšice ne važe. Druga opcija je da izvade tzv. kosovske pasoše na koje se najnoviji režim odnosi, ali koje naša država ne priznaje.
Srbi sa KiM nisu bili obuhvaćeni olakšicama o slobodnom putovanju ni 2009. godine, kada je naša zemlja dobila viznu liberalizaciju, a obrazloženje je bilo – strah od ilegalnih migracija. Izdavanje pasoša sa prebivalištem na tzv. Kosovu preuzela je Koordinaciona uprava MUP u Beogradu.
Privremene institucije u Prištini ove pasoše smatraju nevažećim, države EU ih priznaju, ali je za putovanje s njima potrebna viza.
Podseća se i da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno izjavio da se o ovome razgovaralo u okviru dijaloga Beograda i Prištine i da će se tražiti rešenje za Srbe sa KiM koji, kako je naglasio srpski predsednik, ne žele da budu nečiji tuđi državljani.
Oglasilo se i nekoliko nevladinih organizacija sa KiM navodeći da se nadaju da će i građani koji imaju pasoše koje izdaje Koordinaciona uprava biti uvršteni u viznu liberalizaciju jer će se, u protivnom nastaviti diskriminacija Srba.
Ukoliko do toga ne dođe, kako su istakli, Srbe praktično teraju da izvade tzv. kosovske pasoše, iako ovakvu vrstu isprave sada ima minoran broj naših ljudi.
Inače, oni koji imaju putne isprave koje izdaje Koordinaciona uprava MUP za putovanje u zemlje koje nisu priznale tzv. Kosovo moraju po vize u predstavništva u Beogradu, a za one koje jesu – u Prištinu, Skoplje ili Tiranu. Bez viza mogu u Albaniju, Severnu Makedoniju, Crnu Goru, kao i Tursku ali samo u letnjoj sezoni i ako ne lete sa prištinskog aerodroma jer prištinske institucije ovaj dokument ne priznaju.
Liberalizacija će stupiti na snagu kada Evropski sistem putnih informacija i ovlašćenja bude operativan, a najkasnije do 1. januara 2024. godine.