Dejan Stanković našao se na udaru ruskih medija nakon šokantnog poraza na debiju na klupi Spartaka.
Moskovski velikan je poražen na gostovanju u Orenburgu sa 2:0, od četiri i po puta jeftinijeg tima.
Kolumnista “Sport Ekspresa” ističe da je apsolutno očigledno da je koren Stankovićevog dolaska u klub u njegovom fudbalskom imenu, jer “takve je sada teško dovesti u Rusiju”, bliskosti Rusije i Srbije, te navijača Spartaka i njegovog bivšeg kluba Crvene zvezde.
“Gneralno, u bilo čemu drugom osim u samoj igri”, piše Igor Rabiner.
“Dejan Stanković – moćni čovek u crnoj majici, sa bradom i tetovažama – izgleda kao višestruko veća pretnja od svog Spartaka. Neka mi neko objasni šta je ekipa radila van sezone – i u odbrani i u napadu. Da li je neko ovo razumeo sa utakmice u Orenburgu? Od protivnika koji je prošle sezone nekim čudom izbegao ispadanja, primio je ukupno 18 udaraca, sedam u okvir gola – o čemu se radi?”
Ukupna vrednost Orenburga, prema portalu Transfermarkt je 20 miliona evra, a Spartaka 90.
“Orenburg je između dve sezone ostao bez dvojice najboljih igrača, Lukasa Vera i Dmitrija Vorobjova, koji su prešli u Himki i Lokomotivu, ali Orenburg kao da nije primetio ove gubitke. Dok Spartak, čiji se sastav ne razlikuje od onoga s kraja prošle sezone, nije pokazivao znake prilagođavanja fudbalo novog trenera, Orenburga ga je rastavio na delove”, dodaje Rabiner.
Ruski novinar doveo je u pitanje Stankovićevu trenersku biografiju.
“Čak i u svojoj prvoj reakciji na Stankovićev dolazak bi osam skeptičan prema njemu, nazivajući ga ‘zamenom za Mostovoja’, u smisli da je Dejan svakako bio sjajan igrač (kao i Car), ali to samo po sebi ne daje osnov da ga zaposle kao trenera Spartaka. A tri trenerske titule šampiona sa Crvenom zvezdom takođe nisu argument, jer Spartakov sestrinsku klub ima istu početnu prednost u zemlji kao Zenit u Rusiji. Titula u šampionatu Mađarske sa Ferencvarošem je stigla posle dve titule pod vođstvom Stanislava Čerčesova, koji je osvojio i Kup i zabeležio najbolji učinak nekog mađarskog kluba u evropskim takmičenjima u poslednjih 48 godina”.
Rabiner ističe da je trenutno besmisleno pričati o njegovoj smeni već sada, ali ne očekuje mnogo u nastavku sezone.
“Možda će izostanak preteranih očekivanja omogućiti Stankoviću da manje-više mirno radi i postiže rezultate? Ali onda se setim razgovora sa dvojicom srpskih novinara u bazi reprezentacije Srbije na EURO 2024. u Augzburgu. Upravo su po tom principu, iz kontradiktornosti, pokušavali da nateraju sebe da veruju u reprezentaciju. Kažu, pre Katara 2022. svi su verovali u to, pritisak je bio veliki, a igrači nisu mogli da se nose s tim. Nisu prošli grupu. Sada nema posebnih očekivanja pa možda bude nešto. Kako se ispostavilo, nije moglo. Srbi su, sa veoma pristojnim sastavom, postali jedan od (ako ne i najbezazlenijih) timova na EP. I koliko god sebe ubeđivali u nepredvidivost fudbala, zasad se sve odvija po sasvim logičnom scenariju”, zaključuje ruski novinar.