31. Maja 2023.

Rutinska pobjeda Novaka za treće kolo Roland Garosa

Treći nosilac u Parizu imao je dostojnog oponenta u martonu Fučoviću, ali je na kraju posle 164 minuta igre slavio sa 7:6 (2), 6:0, 6:3.

Za razliku od prvog kola i meča sa Kovečevićem, koji je igran po danu, bilo je ovo sasvim drugo iskustvo. Vetar je pravio velike probleme obojici, ali se Novak na kraju bolje snašao i ubeležio i petu pobedu u isto toliko mečeva sa Fučovićem.

Gledali smo fantastičan početni set. Bilo je tu svega što je publika želela da vidi – i trajalo je, čak 87 minuta.

Fučovič je izašao na teren spreman da se bori kao lav i to je u svakom poenu potvrđivao, a po jakom vetru bilo je tu svega, obojica su morali da se dovijaju kako da neutrališu teške uslove.

Od početka je Mađar terao Novaka na udarac više, cedio je iz Novaka ono najbolje, a sam je igrao kao u transu.

Ne samo što mu je svaki udarac bio gromovit, nego se i kretao poput pantera, sve stizao i Novak je morao baš da se potrudi da ga natera na grešku i obori na patos.

Sam prvi gem je najavio žestoku bitku, dobio ga je Novak, a potom odmah napravio brejk i stigao do 3:0.

Ali nije išlo glatko, Novak je u petom i sedmom gemu morao da spasi čak sedam brejk lopti.

Na 5:2 se činilo da je set blizu, ali Fučovič je nastavio da igra odlično, napravio konačno brejk u devetom gemu, a onda i izjednačio na 5:5.

I stigli su do taj-brejka u kojem je Novak bio smireniji, sigurniji, dobio ga je sa 7:2.

Već na startu drugog seta, napravio je brejk, nekako je pala tenzija u igri protivnika.

I Novak je veoma brzo došao i do drugog brejka a potom i do lakih 4:0.

I ne smo to, još dva gema u nizu, posle onakvog pakla u početnom setu, Novak je protivniku uručio – “krompir”, 6:0! I to posle svega 34 minuta.

Delovalo je da je bio ljut, odigrtao je zaista maestralno taj deo igre i stavio Martona pred zaista nemoguću misiju.

I uspeo je Novak da veže i sedmi uzastopni gem, povede 1:0 u tom trećem setu, ali mu je onda paao fokus i Fučovič je došao ribrejkom do 1:1.

Međutim, u petom gemu, Novak je još dodao gas, stigao do novog brejka i potom ga potvrdio, 4:2.

Načinio je novi brejk za 5:2, ali je u narednom gemu kada je servirao za pobedu na trenutak “zaspao”, dozvolio ribrejk za 5:3.

Protivnik Novaku u trećem kolu biće stari poznanik i prijatelj, Španac Alehandro Davidovič Fokina koji je pobedio Luku van Aša iz Francuske sa 6:4, 6:3, 7:6 (6).