16. Februara 2025.

Rute priznao: Rusija proizvodi municije za tri mjeseca koliko NATO za godinu dana

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute priznao je da Rusija proizvede municije za tri mjeseca koliko NATO uspije da proizvede za godinu dana, iako je ekonomski dvadeset puta veći od Rusije.

“Rusija je prešla na ratnu ekonomiju. Mi to još nismo učinili. Moramo da ubrzamo proizvodnju i smanjimo birokratiju”, rekao je Rute na Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji, naglašavajući potrebu za bržim prilagođavanjem odbrambenih kapaciteta NATO-a.

 Takođe je rekao da će članice Alijanse morati da povećaju izdvajanja za odbranu “značajno više od tri odsto” BDP-a.

“U narednim mjesecima usaglasićemo se u vezi sa ciljem za budžet”, rekao je Rute i naglasio da će “odbrana morati da bude prioritet”.

“Nismo izdvajali dovoljno u posljednjih 40 godina, posebno otkako je pao Berlinski zid”, rekao je Rute o potrošnji Evrope i Kanade za odbranu.

SAD s pravom traže rebalans toga, to je potpuno logično, dodao je on.

Izvor: Glas Srpske

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare