Međunarodni monetarni sistem se urušava, a poverenje u dolar u svetu opada zbog činjenice da američke vlasti svoju valutu koriste kao oružje, izjavio je za Sputnjik bivši izvršni direktor za Rusiju u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) Aleksej Možin.
Drugi razlog za pad poverenja u dolar je rastući nacionalni dug SAD i nedostatak sposobnosti američkih vlasti da ga smanje. U tom kontekstu, postoji rast cena zlata, što je glavni pokazatelj pada poverenja u dolar, objasnio je on.
„Ne prodaju samo centralne banke dolarska sredstva i kupuju zlato, već i obični ljudi i domaćinstva. Neviđena je potražnja za zlatom od običnih građana koji prodaju dolare i kupuju zlato. To je dokaz rastućeg nepoverenja u dolar“, rekao je Možin.
On je dodao da je više puta postavljao pitanje na odboru direktora MMF-a zašto fond nije razgovarao o međunarodnom monetarnom sistemu.
„Znamo odgovor: zato što zainteresovane snage, pre svega, Amerikanci, ne žele o tome da razgovaraju“, istakao je Možin.
O sankcijama
Govoreći o antiruskim sankcijama, ekspert je rekao da velike zapadne države žele da shvate kako se ruska ekonomija nosi sa uticajem sankcija i iz tog razloga bi mogle biti zainteresovane za slanje misije MMF-a u zemlju.
„Pretpostavljam da je poseta misije bila koordinisana sa velikim zapadnim zemljama. Ne isključujem mogućnost da su upravo oni inicirali konsultacije. Oni zaista žele da shvate zašto naša ekonomija nije propala pod pritiskom njihovih drakonskih sankcija, na šta su računali“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, MMF se u protekle tri godine godišnje obraćao ruskim vlastima sa zahtevom da potvrde saglasnost za sprovođenje konsultacija i svaki put je Moskva davala takvu saglasnost. Kao rezultat toga, poseta misije je trebalo da se održi u septembru ove godine, ali je otkazana baš na dan kada je trebalo da počnu konsultacije.
„Pobunu je podigla grupa malih evropskih zemalja koje su predstavljale Litvanija, Finska i drugi. Štaviše, nivo ovog negodovanja je bio izuzetno visok, počeli su da okrivljuju generalnog direktora MMF-a Kristalinu Georgievu… Ostale evropske zemlje su jednostavno bile prinuđene da pristanu na otkazivanje konsultacija“, istakao je on.
Bivši direktor je primetio da je ruska ekonomija pokazala „svoju snagu u uslovima zaista apsolutno nečuvenih sankcija“.
Prema njegovim rečima, Zapad neće pristati da ukine sankcije Rusiji, jer namerava da naškodi razvoju zemlje po analogiji sa Kinom.
„Što se tiče sukoba između Rusije i Zapada, mislim da će to trajati veoma dugo… Nisam siguran da će Zapad pristati da ukine sankcije“, rekao je on agenciji.
Kao primer zainteresovanosti za održavanje antiruskih sankcija, Možin je naveo postupke Zapada protiv Kine, na koje se primenjuje takozvana politika obuzdavanja, usmerena na „nanošenje štete razvoju kineske ekonomije na sve moguće načine“.
MMF je trebalo od 16. septembra da započne konsultacije sa ruskim vlastima u okviru godišnje revizije ruske privrede, prvo u onlajn formatu, a kasnije bi misija međunarodne organizacije na čelu sa predstavnikom za Rusiju Anet Kiobe posetila zemlju.
sputnjikportal.rs