Јuče smo predali zvaničnu notu američkoj stranim u kojoj smo naveli da se ispunjavanje START-a obustavlja, ali da ćemo njegove centralne odredbe – ograničenje količine odgovarajućih sistema – poštovati – rekao je Rjabkov.
Prema njegovim riječima, saopštenje SAD o nekakvom planu za Rusiju o inspekcijama u okviru sporazuma pojavilo se prekasno, jer odluka Moskve o istupanju iz START-a sada ne može da se preispituje.
– Sve smo rekli, predsjednik je stavio tačku na ‘i’ u obraćanju Federalnoj skupštini, Ministarstvo inostranih poslova je to konstatovalo u saopštenju od 21. februara i mi ne možemo da se mirimo sa situacijom koja se kardinalno razlikuje od one koja je bila u periodu kada je sporazum izrađen i potpisan – naglasio je Rjabkov.
Diplomata je dodao da ne isključuje mogućnost kontakta s predstavnicima SAD u Ženevi, na konferenciji o razoružavanju, te da je Moskva spremna da razmatra sva moguća pitanja, s tim što to neće uticati na situaciju u vezi sa Sporazumom o strateškom ofanzivnom naoružanju.
Predsjednik Rusije Vladimir Putin je 28. februara potpisao zakon o obustvavljanju učešća Rusije u Sporazumu o smanjenju količine strateškog ofanzivnog naoružanja.
Putin je 21. februara u obraćanju Federalnoj skupštini izjavio da Rusija obustavlja učešće u rusko-američkom sporazumu, naglasivši da zemlja ne istupa iz njega.
Predsjednik Rusije je naglasio da prije nego što se obnovi diskusija o sporazumu, Moskva želi da shvati “na šta pretenduju zemlje kao što su Francuska i Velika Britanija” i na koji način treba računati njihove nuklearne arsenale, “odnosno ukupni ofanzivni potencijal Sjevernoatlantske alijanse”.
RTRS.