Italija protiv Evrope, zvuči apsurdno, ali i nalik nekom sloganu ekstremnog političkog pola tokom predizborne kampanje na Apeninskom poluostrvu. Zapravo, reč je o preciznoj formulaciji nastupajućih fudbalskih događaja.
U izmenjenoj, ali naprednijoj verziji evropskog fudbala, italijanski je počeo razdoblje renesanse iz ekonomski siromašne Kampanije, a uticaj prosperiteta se proširio od prestonice Rima, preko Toskane do Lombardije na severu države.
Hroničari navode da se deo istorije ponavlja, tačnije poslednja decenija 20. veka, apostrofirajući 1990. godinu kada je Napoli bio šampion Italije, baš kao što je i ove sezone, a Milan, Juventus i Sampdorija osvajači Kupa evropskih šampiona odnosno Kupa Uefa i Kupa pobednika kupova.
Inter, Roma i Fjorentina ove sezone u završnicama Lige šampiona, Lige Evrope i Lige konferencije igraće protiv Mančester sitija, Sevilje i Vest Hema
Fudbalski stručnjak Fabio Kapelo u marketing kampanji Serije A istakao je da se “Kalčo vratio”, a cinici kažu da bez moćnog Juventusa nema snažne i uticajne istalijanske lige.
Juventus je najuspešniji klub Italije i inicijator ključnih dešavanja u domaćem fudbalu, a ove sezone čak i kao gubitnik bio je deo pokretačke energije u Seriji A.
Prelomni trenutak u kome su giganti poput Milana, Juventusa, Intera, Rome, Lacija, pa i Fjorentine poklekli zbog bodovne razlike u daljem nadmetanju u Skudetu bio je ubedljiv trijumf Napolija na domaćem terenu upravo nad Juventusom 5:1 u 18. kolu – 13. januara 2023. godine.https://www.youtube.com/embed/C4htjVFlsYs
“Odustajanje” od borbe za trofej u nacinalnom takmičenju označilo je povećanu želju svih klubova sem Napolija koji su igrali u Evropi za spašavanjem sezone u vidu osvojene titule u ostalim ligama.
Finalni duel između Rome i Sevilje u Budimpešti u okviru Lige Evrope na programu je 31. maja, zatim sledi poslednji meč Lige konferencije između Fjorentine i Vest Hema, 7. juna u Pragu i kraj najelitnijeg nadmetanja – Lige šampiona u Istanbulu, 10. juna kada će se sastati Inter i Mančester siti.
“Spremni za reformu Italije”
Glavna politička parola kandidatkinje Đorđe Meloni za mesto Predsednika Saveta ministara Italijanske Republike ispred stranke Braća Italije na parlamentarnim izborima 2022. godine bila je: “Spremni za reformu Italije”.
Na talasu ovog slogana Meloni je osvojila najveći broj glasova, te je postala predsednica Saveta ministara Italije, što bi u prevodu na nama bliže stanje stvari bilo premijersko mesto u vladi.
Parola je bila isuviše široka, te sada može da se odnosi i na Seriju A, prvorazredno takmičenje u italijanskom fudbalu.
S obzirom na činjenično stanje uspeha italijanskih klubova u Evropi i njenoj funkciji u državi sigurno je da će njoj, ali i svim Italijanima u narednim kampanjama ovaj podvig domaćih timova u Evropi služiti kao pokazna vežba o ispunjenju recimo pete tačke predizbornog programa stranke Braća Italije – “Proizvedeno u Italiji i italijanski ponos” koji se odnosi na izvozne artikle izrađene u državi.
Kao nastavak političkih usklika može poslužiti slogan italijanske Lige na čelu sa Mateom Salvinijem – “Verujem u Italijane”.
Ministar infrastrukture i saobraćaja u vladi Italije verovao je građanima, ali mnogi od njih njemu nisu poklonili naklonost, te je na pomenutim parlamentarnim izborima prethodne godine osvojio 9% glasova, što je veliki pad u odnosu na period pre koronavirusa kada je Liga imala 17% podrške.
No, Salvinijeva predizborna parola je takođe primenljiva u ovogodišnjim evropskim fudbalskim finalima.
Sedam sestara italijanskog fudbala i povratak zlatnog doba
Period od 1990. do 2006. godine i čuvenog Kalčopolija, afere nameštanja utakmica u Seriji A, poznat je i kao “le sette sorelle”, tj. sedam sestara iliti zlatno doba italijanskog fudbala.
U tom periodu stadioni su bili puni znatiželjnika na svim mečevima, a na terenima su za loptom jurili najbolji i najbogatiji fudbaleri. Propratni detalji, kao što su moda, kriminal i politika bili su svakodnevni i neizostavni deo uspeha italijanskog fudbala u Evropi.
Svaki od sedam vlasnika, odnosno klubova koji su vodili glavnu reč u Italiji – Juventus, Milan, Inter, Roma, Lacio, Fjorentina i Parma – su i u evropskim takmičenjima imali periode velikih dostignuća.
Glavnu trku u segmentu popularizacije, sada bi Serija A morala da otpočne sa Premijer ligom ili jednostavnije rečeno da italijansko-kineski kapital pobedi nad američko-arapskim. S obzirom na to da vlasnici vodećih klubova u Engleskoj i Italiji i njihov imetak dolaze s pomenutih prostora.
Jedan od izvora finansijskog profita su i televizijska prava koja u Seriji A dostižu vrednost od 2,7 milijardi dolara kada je reč o domaćem tržištu.
Posmatrajući vrednost najboljih nacionalnih liga Evrope, Kalčo je na trećem mestu, s tendencijom da naredne sezone udvostruči bogatstvo.
Lider u domaćim aranžmanima za tv prava sa 5,9 milijardi dolara je Premijer liga. I upravo je englesko takmičenje vodilja italijanskom u narednoj sezoni.
Ugovori o televizijskim pravima Serije A u inostranstvu – koji kao i domaći pokrivaju trogodišnji ciklus od 2021. do 2024. godine – vrede oko 717 miliona dolara.
Italijanski mediji navode da će Serija A potpisati nove, petogodišnje sporazume sa televizijskim kućama u zemlji i inostranstvu ukupne vrednosti od 5,4 milijarde dolara.
Pored sportskih rezultata za povratak zlatnog doba, sem kozmetičkih promena potrebna su i veća finansijska ulaganja, počevši od marketinga, ali i unosnijih ponuda fudbalerima.
Ukoliko se sve završi na trenutnom uspehu, ali bez rekonstrukcije stadiona i recimo usmeravanja publike na istim ili uz televizijske prijemnike, nažalost fudbalska renesansa se može okarakterisati kao i predizborna kampanja vladajuće elite – populistički pokušaj reforme.