19. Maja 2023.

Raspad Monaka – Olimpijakos četvrtinom 27:2 ide u finale!

Pirejci su meč prelomili u trećoj četvrtini, koju su dobili sa nestvarnih 27:2 – minus od 12 poena sa poluvremena pretvorili su u 13 poena prednosti pred poslednju četvrtinu u kojoj nisu dozvolili timu Saše Obradovića da se vrati u igru.

Olimpijakos, koji je bio prvi u ligaškom delu i potom izbacio Fenerbahče, tako će se boriti za četvrtu titulu prvaka Evrope, prvu od 2013. godine, kada su u timu takođe bili Papanikolau, Slukas i trener Barcokas.

Photo by Pau Barrena/Euroleague Basketball via Getty Images

Olimpijakos je iskusnija ekipa, ali to se nije videlo u prvom poluvremenu. Papanikolau, dvostruki osvajač Evrolige, promašio je dva zicera, prva tri šuta je promašio i Vezenkov, a nervozu Pirejaca u prvom poluvremenu najbolje je ilustrovao šut sa linije penala – samo 9 od 18.

Uživo blog sa fajnal-fora čitajte OVDE.

Sve vreme je Monako vodio u prvom poluvremenu, ali je sve vreme provejavao i utisak da bi mogli da imaju i veću prednost. Olimpijakos je nakratko samo povezao redove ulaskom Mekisika (22:22), ali Lojd posle tajm auta vezuje pet poena i vraća prednost Obradovićevom timu.

Saša Obradović
Photo by Rodolfo Molina/Euroleague Basketball via Getty Images

Ni Slukas nije bio „svoj“, a u samom finišu prvog poluvremena Monako dodaje gas – dve izgubljene lopte Olimpijakosa Okobo pretvara u pet poena za prvu dvocifrenu prednost (38:28), a Džejms iznuđuje faul Slukasa i pogađa sva tri penala: nije mnogo forsirao Džejms, a ubacio je 13 poena do poluvremena, i njegov tim je vodio 41:29.

Kucanje Vezenkova i pogodak Papanikolaua najavili su nestvarnu četvrtinu završenu 27:2 za Pirejce. Jeste zatražio jedan tajm aut Obradović, utisak je da je mogao još jedan, pošto se njegov tim raspao – nekoliko puta je istekao napad, a na prste jedne ruke mogu se prebrojati napadi koji nisu završeni nekim teškim šutom. Kada bi do toga i došlo, promašivali su, u kontekstu celog pritiska Olimpijakosa, a jedine poene u celoj četvrtini postigli su preko Okoba iz kontre.

Kostas Slukas

Na drugoj strani je Barcokasov tim igrao svoju igru sa mnogo kretanja bez lopte i sa dobrim protokom – bilo je i lakih poena na obruču, posle dve uzastopne trojke (Papanikolau i Vezenkov) preuzeto je vođstvo, a veliki udarac moralu Monaka bila je i trojka Larencakisa sa devet metara od table u finišu treće četvrtine za vođstvo 56:43.

Pokušao je Okobo u poslednjem periodu, ali nije Monako prišao na bliže od minus sedam u poslednjih deset minuta.