Bez obzira na to da li putujete sami, u društvu, sa decom ili starijim osobama, za putnu apoteku mora da ima mesta u vašem koferu.
Iako je preporuka da na put ne idete bez putnog zdravstvenog osiguranja, nije na odmet kompletirati putnu apoteku, koja je u takvim situacijama od ogromne pomoći.
Farmaceutski tehničar, Dobrila Miladinović, za B92.net ističe da ljudi koji boluju od bilo koje hronične bolesti posebno obrate pažnju da pakovanje putne apoteke.
“Ako imate hroničnu bolest, obavezno se konsulutujte sa vašim lekarom pre polaska. Ako ste isplanirali odmor u dalekim, egzotičnim destinacijama, raspitajte se o eventualnim vakcinama protiv tropskih bolesti.”
Putna apoteka se mora dobro i temeljno pripremiti, bez obzira na to da li idete samo vi, ili putujete sa decom, pogotovo decom mlađeg uzrasta, navodi naša sagovornica.
“Putovanje vas može izložiti raznim zdravstvenim rizicima kao što su infekcije, alergije, prehlade ili gastrointestinalni problemi. Nošenje specifičnih lekova i pomoćnih sredstava za ova stanja omogućava vam da brzo ublažite ili potpuno rešite simptome koje izazivaju”, navodi Dobrila.
Dakle, ono bez čega ne smete ni da pomislite da krenete je sledeće:
- Lekovi protiv bolova, za snižavanje temperature i toplomer
- Lekovi protiv povraćanja (Dimigal)
- Probiotik i Enterofuril
- Prašak sa elektrolitima (u slučajevima dehidratacije, povraćanja i dijareje)
- Prva pomoć (gaze, jod, hidrogen 3%, antibiotska krema)
- Kreme sa zaštitnim faktorom, kreme za eventualne opekotine od Sunca
- Lekovi protiv alergija – tablete, sirupi i kreme (npr. Sinopen krema)
- Kapi za oči
- Sprej za nos
- Fiziološki rastvor
- Lekovi za prve simptome prehlade i gripa
- Septolete za bol u grlu
Naša sagovornica takođe ističe da bi žene morale biti posebno obazrive, jer opasnost od vaginalnih infekcija vreba na svakom koraku.
“Žene često zaborave da ponesu sredstvo za vaginalne infekcije na more, što je velika greška. Odmor na moru je prepun aktivnosti koje narušavaju pH vagine – mokar kupaći, neadekvatan veš (naročito sintetički veš), prečesta upotreba tampona, znojenje, upotreba losiona i krema. Sve ovo može da dovede do vaginalnih infekcija, a to znači neprijatan osećaj, peckanje i svrab. Kako ne biste bili u situaciji da vam ovako neprijatne tegobe remete odmor, ponesite sredstvo koje ublažava i eliminiše tegobe infekcije.”
Ona takođe ističe da se kod dece na moru često javlja grlobolja i ušobolja.
“Ronjenje, gnjuranje, gutanje slane vode može da izazove blage do jake simptome ušobolje i grlobolje. Zato sam i naglasila da putna apoteka mora da sadrži septolete, pastile ili sprejeve koji mogu ublažiti bol u grlu. U zavisnosti od simptoma, za ušobolju postoje različite kapi koje najčešće mora prepisati lekar, a neke se mogu koristiti i preventivno, stoga je najbolje pre polaska konsultovati se sa lekarom”.
Pored svega navedenog, sagovornica B92 ističe i to da je korišćenje probiotika izuzetno važno ne samo na odmoru, već i nekoliko dana pre samog odmora.
“Stomak je najosetljiviji na promenu, pa se najčešće bolesti na letovanju vezuju baš za stomačne probleme. Razlog ovome su virusi i mikroorganizmi drugačiji od onih na koje smo naviknuti. Da biste predupredili ovakve probleme, pripremite probavni sistem na vreme. Dve nedelje pre puta uzimajte probiotik, a sa istim nastavite i tokom boravka na moru. Ako je u pitanju vrlo težak oblik dijareje, javite se lekaru. Dehidratacija organizma izazvana ovim stanjem može imati ozbiljne posledice, posebno kod male dece”.
Sve od navedenih potrepština nije mali izdatak, ali jeste neophodno, ukoliko ne želite da vam letovanje propadne.