31. Oktobra 2023.

Pustite zvijer da spava dok ne budemo spremni: Šta čeka izraelske snage u Gazi?

Hamas je više Vijetkong nego Islamska država, upozoravaju stručnjaci

Više od decenije, Izrael je nevoljno priznavao jednu osobinu svog neprijatelja u Gazi: Hamas je znao kako da sačeka pravi trenutak.

Pustite zver da spava dok ne budete spremni“, bila je mantra Mahmuda Ajramija koji je obučavao generacije militanata u Gazi.

Izrael je ovu uzdržanost protumačio kao znak da je Hamas pod kontrolom. Grupa je, međutim, samo čekala svoj trenutak. “Dovedite mi zver i zajedno ćemo je ubiti”, poručio je svojim borcima Ajrami.

Pravi trenutak je došao 7. oktobra. Izraelska odmazda sravnila je velike delove Gaze. Sa tehnološkom superiornošću i masovnim naoružanjem na svojoj strani, Izrael je odveo rat u sledeću fazu – kopnenu ofanzivu u Gazi.

Problem za Izraelske odbrambene snage (IDF) je što je Hamas spreman i ima prednost domaćeg terena, kaže Devora Margolin, viši saradnik na Vašingtonskom institutu za bliskoistočnu politiku.

Još u avgustu, general-major Jicak Brik, bivši vojni ombudsman, upozorio je da Izrael “nije spreman za rat”. Izraelske snage nisu vodile veliku kopnenu bitku od 2014. godine, a vojni vrh je bio preokupiran potencijalnim pretnjama iz Irana, a ne sa teritorije u neposrednoj blizini.

U međuvremenu, Hamas je vojno ojačao sa, prema procenama IDF, 40.000 elitnih boraca i arsenalom dronova i oko 30.000 raketa. Istovremeno je i poboljšao kvalitet svog naoružanja i sada može da se odupre izraelskim helikopterima i tenkovima.

Emil Hokajem, direktor regionalne bezbednosti Međunarodnog instituta za strateške studije u Londonu, kaže da su Hamas obučavali “najbolji u tom poslu”, misleći na iransku Revolucionarnu gardu i libanski Hezbolah. Hamas je, dodao je, “organizacija koja neprekidno uči” i “dobro poznaje svoj teren i braniće ga žestoko i domišljato”.

U Pojasu Gaze, Hamas je iskopao gigantsku mrežu dubokih tunela otpornih na bombe i opskrbio ih zalihama da se odupru višemesečnoj izraelskoj opsadi. “Bili smo spremni za kopnenu ofanzivu još pre nego što smo čak i pokrenuli svoj napad”, rekao je Ali Barakeh, viši član političkog rukovodstva Hamasa u egzilu, za “Fajnenšel tajms”. “Imamo iznenađenja za neprijatelja. Lakše nam je da se suočimo sa urbanim ratom, nego sa vazdušnim”.

Grupa je razvila urbani stil ratovanja uslovljen potrebom da se suprotstavi izraelskoj tehnološkoj i vazdušnoj nadmoći tako što će bitku svesti na žestoke ulične borbe. “Hamas je više Vijetkong nego Islamska država“, rekao je Hokajem.

Baš kao što je Vijetkong uradio u Vijetnamu, Hamas je pretvorio Gazu u tvrđavu barikada i mišjih rupa – uključujući 400 kilometara dugu mrežu tunela u kojima borci Hamasa mogu da se sklone tokom izraelskih vazdušnih udara i koriste za iznenadne napade na izraelske snage.

Kako se izraelske trupe kreću sve dublje u Gazu, Hamas će verovatno pokušati da upotrebi taktiku zaseda, brzih udara i skrivenih eksplozivnih sredstava, kako bi istrošio izraelsku armiju sačinjenu uglavnom od rezervista i uvukao je u ulične borbe.

“Hamas nema kodifikovanu doktrinu. Njegov pristup se uglavnom odnosi na nanošenje štete Izraelu koliko god je to moguće, koristeći mešavinu hibridnih i konvencionalnih snaga”, kaže Bilal Sab, saradnik istraživačkog centra “Četam haus”. “Operacije su takođe veoma decentralizovane. Postoji neka vrsta ćelijske vojne strukture, gde svaka grupacija radi sama.”

Još jedna lekcija koju je Hamas kopirao od drugih militantnih grupa je važnost bezbedne komunikacije. Dok je Hezbolah izgradio sopstvenu optičku mrežu, Hamas je zadržao operativnu bezbednost tako što je prešao u “kameno doba” i koristio fiksne telefonske linije, izbegavajući uređaje koji mogu da se hakuju ili emituju elektronski potpis.

Jedan od razloga zašto Izrael nije mogao da predvidi napad 7. oktobra, rekao je jedan izraelski zvaničnik, bio je taj što je slušao “pogrešne linije”. U međuvremenu su se ključne vojne informacije razmenjivale ili preko tog “analognog” sistema, ili nekog drugog šifrovanog sistema, možda uvezenog iz Irana, koji je Izraelu bio nepoznat.

To je tehnološko lukavstvo koje ima snažno upozorenje za Izrael. “Šta još kriju”, pitao je zvaničnik.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare