29. Januara 2023.

Prvi slovenski Gren slem

Ovaj uspeh se može proširiti i na istočnu Evropu, iako je ovaj geografski pojam mnogo širi, jer obuhvata i neslovenske zemlje. Ali titule Simone Halep iz Rumunije i Jelene Ostapenko iz Letonije nikada se nisu uklopile sa uspesima ostalih teniserki iz tog dela našeg kontinenta.

Još od vremena Martine Navratilove, koja je najveće uspehe postigla kao Amerikanka, ali je rođena i formirala se kao teniserka u tadašnjoj Čehoslovačkoj, kvalitet se polako premešta u ovaj deo sveta, ali tek sada prvi put se dogodila ovakva dominacija.

Serena Vilijems je bila glavna prepreka da se to ranije ostvari, ali legendarne Amerikanke više nema na terenu i okrenut je novi list u istoriji tenisa.

Sama Navratilova je uspela da 1984-85. takođe bude vlasnica sva četiri najveća trofeja, ali to je ipak bio samo njen podvig. Ne bi bilo fer da se ovakva dominacija legendarne Martine pripiše celom delu kontinenta ili velikoj grupi naroda kao što su slovenski, kada je sve pehare ona osvojila.

Slično važi i za seriju Novaka Đokovića na takmičenjima velike četvorke 2015-16. Pa čak i za onu iz 2021. Tada je Nole pobedio na tri gren slema a Danil Medvedev na jednom. Možda se i to može nazvati prvim slovenskim Gren slemom, mada je ipak realnije da se podvig pripiše sjajnom Srbinu kome je Rus asisitirao.

Zašto je ovo zanimljivo? Zato što pre svega govori kako se menja odnos snaga u svetskom tenisu. Pre Open ere dominirali su teniseri iz takozvanih gren slem zemalja – SAD, Australije, Francuske i Velike Britanije. Ako je neko i uspeo da im otme po koju veliku titulu, to su bili konkurenti iz zapadne hemisfere. Poneki Španac, Nemac, Italijan, kasnije Šveđani…

Slična situacija je bila i na početku Open ere, od 1968. Jugoslovenka Mima Jaušovec, naša tadašnja zemljakinja, prva je gren slem šampionka iz slovenskih zemalja u istoriji. Mariborčanka je trijumfovala na Rolan Garosu 1977.

U amatersko doba muškog tenisa, gren slemove je osvajao Jaroslav Drobnji, ali ne kao Čehoslovak, gde je rođen, nego kao Egipćanin.

Kada je u pitanju Open era, prvi teniser iz slovenskih zemalja koji je slavio na nekom od četiri blokbastera bio je Jan Kodeš iz Čehoslovačke koji je 1970. prvi od tri trofeja osvojio u Parizu.

Posle je Ivan Lendl, takođe Čehoslovak, postao prvi teniser iz slovenskih zemalja koji je bio glavni igrač jedne epohe, ali tek sa Đokovićem je došla kandidatura za najboljeg tenisera svih vremena.

Premeštanje vodeće uloge u tenisu prati i promena načina igre koja donosi trofeje. Nekada su najveći šampioni koji su dolazili iz zapadne hemisfere, pobeđivali stilom servis-volej, zavisili od topovskih servisa, dok je specijalitet asova iz slovenskih zemalja mnogo češće bila igra sa osnovne linije.

Đoković i Lendl su najbolji primeri, a tako igraju i tri pomenute šampionke poslednja četiri gren slema.

Izvor: Sportklub

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare