8. Septembra 2023.

Prvi poraz Srbije, Mađari slavili u Beogradu sa 2:1

Prvi poraz Srbije u kvalifikacijama za EURO 2024. Derbi meč Grupe G pripao je gostima iz Mađarske. Utakmica na stadionu „Rajko Mitić“ u Beogradu završena je rezultatom 1:2.

Bio je to derbi, duel jedine dve selekcija u grupi bez poraza, do ovog meča Srbi i Mađari delile su prva dva mesta na tabeli sa po sedam bodova, ali posle utakmice u Beogradu na čelu ostaju Mađari, dok Srbi moraju da se zadovolje drugum mestom.

Da li je rezultat realan? Mađari su bili bolji u prvom, Srbi u drugom poluuvremenu, ali su na kraju slavili gosti. Ako gledamo samo sebe – nije ovo bila Srbija kakvu želimo.

Bolje su Mađari otvorili meč, imali su i veći posed lopte, ali su poveli srpski fudbaleri. Igrao se deseti minut. Sergej Milinković Savić je proigrao Dušana Tadića, kapiten je produžio loptu do imenjaka Vlahovića, koji je nije najbolje zahvatio, ali je Atila Šalai pomogao i poslao je u svoju mrežu – 1:0.

Bio je to poklon autogol, a ne proizvod dobre igre Orlova. Na žalost, olako su srpski fudbaleri ispustili prednost.

Roland Salai je u 34. minutu prošao po desnoj strani i šutirao na gol, Vanja Milinković Savić je odbranio, ali se lopta ponovo odbila do Salaija, koji je poput rikošeta dodao do Varga – 1:1. Samo dva minuta kasnije novi tuš. Vanja Milinković Savić nije prvi put najbolje reagovao, drugi put jeste, ali nije bilo sreće, Vili Orban je zatresao mrežu Srbije – 1:2.

Nije dobro igrala Srbija u prvih 45 minuta i odmah na startu drugog poluvremena selektor Dragan Stojković napravio je dve izmene. Izveo je Kostića i Radonjića, ušli su Mladenović i Andrija Živković.

Usledio je pritisak Orlova i nekoliko dobrih šansi. U 58. minutu je Mitrović proigrao brzonogog Vlahovića, usledio je dobar šut, ali je mađarski golman još bolje odbranio, loptu je odbio desnom rukom.
Nova dobra prilika u 61. minutu. Ovog puta je Pavlović ubacio loptu u šesnaest metara, bacio se Veljković i šutirao glavom, ali je golman Ferencvaroša opet dobro reagovao i sačuvao mrežu.

U 69. minutu nova prilika za Vlahovića posle centršuta Mladenovića, usledio je šut glavom, ali pored stative. U 75. minutu je mogao da bude novi autogol, pošto je Nađi pogodio stativu svog gola, ali pomoćni sudija je podigao zastavicu jer je Andrija Živković bio u ofsajdu.

U 86. minutu Piksi se odlučio na poslednje dve promene. Luka Jović i Ivan Ilić zamenili su dvojicu Dušana – kapitena Tadića i Vlahovića. Na žalost, to nije doneo i promenu rezultata. Nisu dobro igrali sprski fudbaleri ni u završnici, napadali su bez ideje i nisu došli do željenog cilja.

Možda je mogla Srbija uz malo sreće i do nerešenog rezultata, ali nije dobro igrala i kažnjena je zbog toga. Utakimca je završena pobedom Mađarske od 2:1.

Srbija je u četvrtom meču doživela prvi poraz u kvalifikacija za EURO 2024. Narednu utakmicu igra 10. septembra protiv Litvanije u Kaunasu.