1. Februara 2025.

Pritoka Drine nastavlja slobodno da teče

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske nije odobrilo Studiju uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje male hidroelektrane Janjina J-1 na istoimenoj rijeci, u opštinama Čajniče i Novo Goražde, čime je ova rijeka sačuvana od devastacije.

Inače, rijeka Janjina je pritoka Drine, a locirana je između Goražda i Višegrada.

Ova MHE je instalisane snage od 4,473 MW, nosioca projekta Hidroelektrane Bistrica d.o.o. Foča.

Projekat je podrazumijevao ucjevljivanje više od tri kilometra rijeke, koja bi kroz tunel i cjevovod bila odvojena od svog prirodnog toka, a sam biološki minimum u njenom koritu bio bi nedovoljan, čime bi se znatno ugrozio postojeći ambijent i stanište postojećih vrsta.

“Brana viša od pet metara stvorila bi veću akumulaciju koja bi uzvodno značajno izmijenila mikroklimatske karakteristike područja”, saopšteno je iz Centra za životnu sredinu, odakle navode da su učestvovali u komentarisanju Studije uticaja na životnu sredinu i aktivno pratili slučaj, a još početkom prošle godine su poslali argumentaciju da bi gradnjom hidroelektrane došlo do devastiranja ove rijeke.

Iz Centra pojašnjavaju da su neadekvatni hidrološki podaci za sliv Janjine i potencijalni uticaj na staništa komponente koje su prepoznate od strane Ministarstva kao razlog za ocjenu studije kao neadekvatne.

“Rok za dostavu nove argumentacije i dokaza produžavao se tri puta, i sva tri puta je investitorov zahtjev odbijen. Time se postupilo ispravno u ovom procesu i Janjina ostaje netaknuta. Ona ostaje slobodna, kao i druge slobodno-tekuće rijeke u našoj zemlji, koje se s razlogom nazivaju Plavim srcem Evrope”, poručili su iz Centra.

“U Studiji uticaja su korišteni stari podaci koji nisu ažurirani više od 20 godina i koji, s obzirom na promjene u proticaju rijeke i generalno, s obzirom na uticaj klimatskih promjena, ne mogu biti relevantni. Ukazali smo i na činjenicu da bi uticaj ove hidroelektrane na ihtiofaunu, a posebno na salmonidne vrste riba, bio znatan jer bi se smanjio prostor koji je prirodno stanište ovih vrsta, a uz to je važno stanište za mrijest. Narušio bi se i ambijent postojećih prirodnih dobara na području opštine Čajniče i onemogućilo bi se dalje održivo korištenje rijeke i okolnog područja, u čijem su obuhvatu lokacije koje bi potencijalno u budućnosti mogle biti zaštićena područja”, dodali su.

Vladimir Topić iz Centra za životnu sredinu za “Nezavisne novine” ističe da ih sve raduje ova vijest jer će kompletna rijeka ostati slobodna.

“Važno je napomenuti da na toj rijeci nema nijedne elektrane, i samim tim treba raditi na priči o zaštiti i održivom korištenju. S druge strane, učestvovali smo u procesu komentarisanja studije za koju smo smatrali da nema dovoljno podataka, a kako bismo dokazali da će taj projekat imati ogroman uticaj. Studija je odbijena i smatramo da se time treba završiti čitav postupak, a naredni korak će biti da pozovemo na raskidanje koncesionog ugovora”, rekao je Topić.

Dodaje da su se još prije nekoliko godina uključili u ovaj slučaj, nakon čega je sve utihnulo, te se ponovo probudilo u zadnjih godinu i po do dvije.

“Sigurno više od pet-šest godina traje borba za rijeku Janjinu, a u to smo bili uključeni i mi i mještani. Ove sa kojima smo mi u kontaktu zaista je obradovala ova vijest”, istakao je Topić.

nezavisne.com

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare