11. Marta 2024.

Prištinu hoće da uguraju u članstvo Savjeta Evrope na silu

Srbiji ne ide naruku i to što u PSEE više nema njenih tradicionalnih prijatelja poput Rusije premda poslanici na glasanju ne moraju da se pridržavaju stavova svojih država o pitanju priznavanja nezavisnosti “Kosova”

Uprkos činjenici da Priština ne ispunjava uslove za ulazak u Savet Evrope, čemu u prilog govori i poslednja ocena glavnog izvestioca za prijem tzv. Kosova u ovu međunarodnu organizaciju Dore Bakojani, postoji bojazan da bi članstvo lažne države moglo da se pogura političkim putem mimo ostvarenih preduslova jer postoje veliki pritisci da ona promeni svoj stav.

Šefica stalne delegacije Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope (PSEE) Biljana Pantić Pilja ističe da su na nedavnim razgovorima Političkog komiteta SE u Parizu, kada je Bakojanijeva iznela tri prepreke za Prištinu – vraćanje zemljišta manastiru Visoki Dečani, osnivanje Zajednice srpskih opština, kao i eksproprijacija zemljišta u opštinama sa većinskim stanovništvom od koje treba da se uzdrže – svi bili iznenađeni oštrinom kojom je Bakojanijeva branila svoje stavove, ali i da postoje veliki pritisci na nju da ih ublaži.

“Vrlo jasno je rekla da bez ispunjavanja tri uslova neće dati pozitivno mišljenje, ali postoje pritisci da se ovo pitanje završi u maju kada zaseda Komitet ministara. Ipak, očekujem da će ona do kraja ostati dosledna svojim stavovima”, rekla je Biljana Pantić Pilja, te dodala da uprkos tome što tzv. Kosovo ne ispunjava nijedan uslov za članstvo po statutu SE, zemlje koje priznaju tu lažnu državu su spremne da pogaze sve postulate međunarodnog prava samo da bi ono postalo članica Saveta Evrope, odnosno da se procedura prijema okonča do maja, pišu “Večernje novosti”.

Redovan sastanak trebalo bi da bude održan kada počne prolećno plenarno zasedanje od 15. aprila. Ukoliko izvestilac da pozitivno mišljenje na Političkom komitetu, rezolucija dolazi u plenum na raspravu i glasanje a potom pred Komitet ministara SE koji daju konačnu odluku.

Što se glasanja na plenarnom zasedanju tiče, situacija je tu promenjena jer više nema tradicionalnih prijatelja Srbije poput Rusije koja više nije član PSEE, dok je Azerbejdžan suspendovan.

“Važno je napomenuti da tu odlučuju poslanici i da njihovo glasanje ne mora da odražava stavove njihovih država o pitanju priznavanja nezavisnosti ‘Kosova’. Na primer, Rumunija ne priznaje ‘Kosovo’ što ne znači da njeni poslanici ne mogu da glasaju za članstvo. Mi nastavljamo da se borimo kao srpska delegacija i apsolutno smo protiv prijema tzv. Kosova u SE jer bi to bilo kršenje međunarodnog prava i jedinstven primer da jedan entitet postane članica ove organizacije”, zaključila je šefica stalne delegacije Skupštine Srbije u PSEE.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare