Kašalj je jedan od najčešćih simptoma respiratornih bolesti kod i dece i kod odrasli i prati gotovo svaku infekciju disajnih puteva, a ovo su prirodni lekovi za borbu protiv njega.
Većina ljudi, bez obzira na starosnu dob, poslednjih dana kašlje i mada kašalj najčešće ne ukazuje na ozbiljan problem sa zdravljem, prilično otežava normalno funkcionisanje.
Kašalj je jedan od najčešćih simptoma respiratornih bolesti kod i dece i kod odrasli, a prisutan je u gotovo svakoj infekciji disajnih puteva.
Međutim, produženi kašalj može da bude simptom brojnih stanja. To je iznenadni i često ponavljajući proces koji pomaže u čišćenju velikih disajnih puteva (dušnika i bronhija) od sekreta, sluzi, stranih čestica, nadražujućih materija i mikroorganizama.
Produktivan ili vlažan kašalj se javlja kada osoba iskašljava sluz ili sluz. Neproduktivni kašalj ili suvi kašalj je kašalj koji ne proizvodi sluz. Vlažan kašalj može da bude posledica infekcije, kao što je upala pluća ili bronhitis. Međutim, suv kašalj često prati respiratorne bolesti, poput gripa i prehlade. Većina kašlja nestaje sama od sebe u roku od tri nedelje i ne zahteva lečenje.
Hronični kašalj može da bude više od obične smetnje. Može da poremetitsan, izazove nelagodnost, ometai rad i društvene interakcije, pa čak i da ukazuje na ozbiljne probleme sa zdravljem.
Dobra vest je da mnogi prirodni lekovi za stalni kašalj pomažu da ga umire. Evo nekoliko efikasnih načina da zaustavite kašalj prirodnim putem.
Kućni tretmani lečenja kašlja i prehlade uključuju ispijanje toplih tečnosti, kao što su supe ili biljni čajevi da biste ostali hidrirani i umirili grlo.
Med, posebno kada se pomeša sa toplom vodom ili čajem, može pomoći u ublažavanju simptoma kašlja. Udisanje pare može ublažiti zagušenje, a dosta odmora je neophodno za oporavak. Beli luk i đumbir su poznati po svojstvima koja jačaju imunitet, što može pomoći da se skrati trajanje bolesti.
Šta je prirodni lek za kašalj sa refluksom kiseline?
Prirodni lek za kašalj sa refluksom kiseline (gorušica) uključuje ispijanje toplih biljnih čajeva, uključujući đumbir ili kamilicu, koji mogu da umire grlo i pomognu varenje. Pored toga, konzumiranje kašičice meda može pomoći u oblaganju grla i smanjenju iritacije. Pritom, treba ostati u uspravnom stanju nakon obroka i izbegavati hranu koja izaziva gorušicu.
Kako se oporaviti od alergijskog kašlja koristeći prirodne lekove?
Da biste se oporavili od alergijskog kašlja, pokušajte da udahnete paru iz tople vode da biste ublažili zagušenje i umirili grlo. Med može pomoći u smanjenju iritacije, dok ispijanje toplih biljnih čajeva od nane ili kamilice takođe može da pruži olakšanje. Pored toga, treba povesti računa da u prostoriji ne bude alergena, kao što su prašina i polen, objavio je portal pacehospital-com.
Koji su prirodni lekovi za kašalj i zagušenje u grudima?
Za kašalj i zagušenje u grudima, ispijanje toplih tečnosti kao što su biljni čajevi može pomoći u razbijanju sluzi i smirivanju grla. Korišćenje ovlaživača ili udisanje pare iz tople vode može ublažiti zagušenje. Limun i med pomešani u čaši tople vode mogu da pruže olakšanje, dok mleko od kurkume takođe može pomoći zbog svojih antiinflamatornih svojstava. Preporučuju se i nežne masaže grudi jer poboljšajavajuu cirkulaciju i podstiču drenažu.
Koji su prirodni lekovi za kašalj pušača?
Prirodni lekovi za kašalj pušača uključuju med, cimet, beli luk, đumbir, karanfilić, kardamom, limun, kurkumu, luk i sladić, koji mogu pomoći u smirivanju grla i smanjenju iritacije.
Koji su prirodni lekovi za vlažni kašalj?
Prirodni lekovi za vlažni kašalj uključuju med, koji smiruje grlo i nekoliko šoljica čaja od đumbira dnevno, koji može pomoći u smirivanju upale grla uz zadržavanje hidratacije. Preporučuju se čaj od majčine dušice i karanfilića, vitamin C, inhalacija parom i parno kupatilo.
Prirodni kućni lekovi za kašalj i prehladu
- Đumbir
To je jedan od najpopularnijih prirodnih kućnih lekova za kašalj i bol u grlu. Aktivno jedinjenje u đumbiru koje pomaže u smirivanju kašlja je gingerol, koji ima antiinflamatorna i antimikrobna svojstva. Pored toga, može da pomogne u opuštanju disajnih puteva i smanjenju iritacije.
Zdrobljeni svež đumbir prokuva se sa vodom, a ovaj biljni rastvor se pije tri do četiri puta dnevno za ublažavanje stalnog kašlja, upale grla, pa čak i kod zagušenja. Može da mu se doda malo meda i limunovog soka. Druga alternativa je žvakanje svežeg sirovog đumbira tokom dana da biste ublažili kašalj. Dostupne su mnoge druge opcije za uzimanje đumbira, kao što je kombinovanje đumbira i tulsija (indijski sveti bosiljak koji može da se nađe u prodavnicama zdrave hrane). Odrasli mogu da dodaju i amalo soli preko komadića svežeg đumbira i sažvaću ih, ukoliko imaju problema sa suvim kašljem.
- Med
Suvi kašalj može da se ublaži dodavanjem meda toplom mleku, što takođe pomaže u ublažavanju bolova u grudima od dugotrajnog kašlja. Mešanje meda u toplu vodu sa limunom ili pijenje čaja je korisno za smirivanje kašlja i upale grla. Za dodatne koristi od analgetičkih svojstava meda, kašičicu običnog meda treba progutati na prazan stomak da bi se očistila sluz i umirilo grlo.
Ovi kućni lekovi mogu ublažiti različite simptome kašlja bez neželjenih efekata, koji dolaze sa pilulama i sirupima za kašalj. Međutim, ako neko kašlje duže od od dve nedelje, važno je da ode kod lekara.
- Beli luk
Beli luk je sveobuhvatan lek za prevenciju prehlade, kašlja, tuberkuloze pluća, astme, infekcija rana, malarije i drugih stanja. Poboljšava imunološku funkciju i sprečava simptome prehlade i gripa, kao što je kašalj. Takođe pokazuje antikancerogene i hemopreventivne aktivnosti. Alicin, jedinjenje koje se nalazi u belom luku, efikasan je lek za obične prehlade i njihove simptome. Osim toga, ekstrakt odležanog belog luka ima neuroprotektivna, antioksidativna i hepatoprotektivna svojstva, dok drugi preparati mogu da stimulišu oksidaciju.
- Kukruma
Kurkuma je poznata po svojim terapeutskim efektima na kašalj, posebno na suvi kašalj. Kurkumin, supstanca koja se nalazi u kurkumi, je antiinflamatorna i antibakterijska, što može biti od pomoći za nekoliko stvari, kao što je suv kašalj. Topla čaša mleka sa pola kašičice kurkume u prahu, takođe može da pruži olakšanje od kašlja. Da biste pripremili lek, pomešajte jednu kašičicu kurkume u prahu sa jednom kašičicom crnog bibera i prokuvajte je u pola šolje vode. Za dodatni ukus možete da dodate i štapiće cimeta. Posle ključanja, umešajte jednu kašiku meda i pijte ovo svakodnevno.
- Bademi
Bademi imaju hranljiva svojstva koja pomažu u ublažavanju simptoma kašlja. Potopite pet do šest badema u vodu oam do deset sati, zatim ih izblendajte u glatku pastu i dodajte im kašičicu putera. Konzumirajte ovu mešavinu tri do četiri puta dnevno, dok se simptomi ne poboljšaju.
- Ananas
Ananas sadrži bromelain, mešavinu proteolitičkih enzima ili proteaza (enzimi za varenje proteina). Bromelain potiskuje kašalj, otpušta sluz u grlu i ublažava sinusitis i probleme sinusa povezanih sa alergijom, što može doprineti kašljanju i proizvodnji sluzi. Međutim, suplemente bromelaina ne bi trebalo da uzimaju deca ili odrasli koji su na razređivačima krvi. Pokazalo se da brže deluje u kombinaciji sa medom.
- Grožđe
Grožđe pomaže kod iskašljavanja i tako oslobađa sluz iz respiratornog sistema. Što se brže eliminiše sluz, to pre kašalj može da se smiri. Grožđe može da se jede ili da se iscedi i da se pije sok. Ukoliko se soku od grožđa doda kašika meda deluje umirujuće i efikasno rešava problem iskašljavanja sluzi.
- Limun
Limun može da ublaži kašalj, smanji upalu i pojača nivo vitamian C neophodnog u borbi protiv infekcija. Za jednostavan sirup protiv kašlja pomešajte dve kašike limunovog soka sa jednom kašikom meda i pijte nekoliko puta dnevno. Druga opcija za korišćenje limuna je da pomešate limunov sok sa prstohvatom kajenskog bibera i malo meda, a zatim ga popijete.
- Nana
Listovi nane i ulje eukaliptusa dobro su poznati po svojim lekovitim svojstvima. Aktivni sastojak nane je mentol i deluje kao dekongestiv koji smiruje grlo, pomaže u razbijanju sluzi. Osim ispijanja čaja od nane, dobro je da se udiše para u parnom kupatilu. Pored toga, mast napravljena od ulja eukaliptusa, kokosovog ulja i pčelinjeg voska može da ublaži kašalj.
- Ulje lavande
Ulje lavande deluje umirujuće na nerve. Takođe je koristan za veliki kašalj, astmu, prehladu, bronhitis, laringitis, halitozu (loš zadah) i infekcije grla. Pored toga, ulje lavande efikasno ublažava glavobolje, migrene i nesanicu. Pare iz parenih cvetova lavande mogu da se udišu kao lek za prehladu i kašalj.
- Probiotici
Probiotici su korisni mikroorganizmi i dobri su kod niza problema sa zdravljem. Iako ne ublažavaju direktno kašalj, oni pomažu u ravnoteži gastrointestinalne flore (flora creva). Lactobacillus, dobra bakterija u mlečnim proizvodima može da smanji verovatnoću prehlade ili gripa i osetljivost na specifične alergene poput polena. Uz to, podržava funkciju imunološkog sistema u celom telu. Obogaćeno mleko je odličan izvor laktobacila. Međutim, treba biti oprezan, jer mlečni proizvodi mogu da učine sluz gušćom.
- Luk
Luk (crni) je jedan od najjednostavnijih kućnih lekova za kašalj. Udisanje njegovih jakih isparenja može da pomogne u ublažavanju kašlja. Sirup protiv kašlja može da se napravi kombinovanjem soka od pečenog luka, čaja od gaveza i meda. Pijte ovo svakodnevno da ublažite suv kašalj. Druga opcija je da pomešate pola kašičice soka od luka sa jednom kašičicom meda. Gutajte ovaj rastvor najmanje dva puta dnevno da biste obložili grlo i smanjili kašalj.
- Majčina dušica
Majčina dušica se obično koristi za lečenje respiratornih bolesti. Esencija ekstrahovana iz njenih listova pomaže u ublažavanju kratkotrajnog bronhitisa i kašlja. Listovi sadrže flavonoide koji opuštaju mišiće grla uključene u kašalj i smanjuju upalu.
Da biste kod kuće napravili čaj od majčine dušice, uzmite dve kašičice zdrobljenih listova i dodajte ih u jednu šolju ključale vode. Pokrijte šolju i ostavite da odstoji 10 minuta, a zatim procedite. Majčina dušica opušta mišiće traheje i bronhija i otvara disajne puteve.
Foto: Shutterstock/juefraphoto
Izvor: B92