Kako starimo, pigmentne ćelije koje našoj kosi daju boju polako umiru. Međutim, u nekim slučajevima, iznenadna pojava sede kose može biti znak određenih bolesti i zdravstvenih stanja.
Nedostatak vitamina B12 jedan je od najčešćih uzroka prerane sede kose. Istraživanja su pokazala da uzimanje suplemenata B12 smanjuje visok nivo homocisteina – što može dovesti do gubitka kose – i sprečava prerano sedenje kose.
Vitamin, koji se nalazi u mesu, ribi i mleku, takođe pomaže u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca, neophodnih za rast i zdravlje kose.
1. Neurofibromatoza, ponekad poznata kao Fon Reklinghauzenova bolest, stanje je koje uzrokuje rast tumora pored nerava.
Uzrokuje ga genetska mutacija određenih gena, a može biti nasleđena od roditelja ili se javiti u ranom razvoju pacijenta. Trenutno ne postoji prevencija ili lek, ali tumori su najčešće nekancerozni.
Osobe s ovom bolešću imaju tamne mrlje različitih veličina i oblika po celom telu, a neki primećuju i promenu boje kose.
2. Hormonske promene uzrokovane problemom štitnjače – poput hipertireoze ili hipotireoze – takođe mogu biti odgovorne za prerano sedu kosu.
Zdravlje vaše štitne žlezde takođe može uticati na boju vaše kose. Previše aktivna ili neaktivna štitna žlezda može uzrokovati da vaše telo proizvodi manje melanina koji je odgovoran za boju kose.
3. Alopecia areata je autoimuna bolest gde telo napada samo sebe, a takođe može uzrokovati prerano belu kosu.
U slučaju alopecije, imuni sistem može napasti kosu i može uzrokovati gubitak pigmenta. Alopecia areata uzrokuje mrlje ćelavosti veličine novčića, a podjednako su pogođeni i muškarci i žene.